Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu k ukončení války o Náhorní Karabach. Jerevan zachvátily protesty, demonstranti vnikli do parlamentu

Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu k ukončení války o Náhorní Karabach. Jerevan zachvátily protesty, demonstranti vnikli do parlamentu
Autor fotografie: Wikimedia Commons
10 / 11 / 2020, 09:15

Další dějství války o Náhorní Karabach je u konce. Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu o ukončení války. Otázka je však, na jak dlouho.

 

                                 

                                                                          video: YouTube

 

Pokud má Evropa nějaké bolestivé místo, je to právě Náhorní Karabach. O toto území se rozhořely boje již v roce 1988 a nárokují si ho Ázerbájdžán a Arménie. Vojensky spravuje Karabach Arménie a Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Před několika týdny pak boje začaly znovu s novou intenzitou a do konfliktu zasáhlo Rusko či Turecko.

V pondělí večer pak konflikt eskaloval sestřelením ruského vrtulníku Mi-24 nad Arménií poblíž hranic s Ázerbájdžánem. Boje si vyžádaly podle serveru aljazeera.com nejméně tisícovku mrtvých, podle agentury Reuters pak počet obětí překročil 1 000. Pravděpodobné však je, že o život přišlo daleko více lidí.

Klíčoví hráči konfliktu - Rusko, Arménie a Ázerbájdžán v úterý podepsaly dohodu o ukončení bojů v Náhorním Karabachu, které trvají od září.

Podle arménského premiéra Nikoly Pašinjana je však dohoda ,,nevýslovně bolestivá". Zároveň však na svém Facebooku uvedl, že dohoda je nezbytná. V Jerevanu pak v reakci na dohodu vypukly prudké nepokoje. Demonstranti násilně pronikli do parlamentu i pracovny premiéra a Pašinjana označili za zrádce, který má odejít.

Naopak podle Turecka zajistila podepsaná dohoda ,,důležité zisky" pro blízkého spojence Ankary Ázerbájdžán. ,,Bratrský Ázerbájdžán dosáhl důležitých zisků na bitevním poli i za stolem. Srdečně gratuluji tomuto posvěcenému úspěchu," poznamenal na svém Twitteru turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. ,,Budeme pokračovat v úsilí být jedním národem, jedním duchem s našimi ázerbájdžánskými bratry," dodal. ve svém tweetu.

,,Podepsaná trilaterální dohoda se stane zásadním bodem v urovnání konfliktu," prohlásil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin uvedl, že do Náhorního Karabachu pošle vojenské jednotky, které budou dohlížet na dodržování příměří. Podle znění dohody má Rusko vyslat do krizové oblasti okolo 2 000 vojenských pozorovatelů. Otázkou je, jak dlouho toto příměří, jež už bylo v minulosti několikrát porušeno, vydrží, než se opět rozhoří nové boje.

.

Zdroj: aljazeera.com, Reuters

Tagy článku