Arménie zabránila atentátu na premiéra a státnímu převratu. Může v zemi vypuknout občanská válka?

Arménie zabránila atentátu na premiéra a státnímu převratu. Může v zemi vypuknout občanská válka?
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Arménská vlajka
15 / 11 / 2020, 13:00

Sotva bylo podepsáno příměří mezi třemi stranami v konfliktu o Náhorní Karabach - Ázerbájdžánem, Arménií a Ruskem, informovala televizní stanice Al-Džazíra, že Arménie zabránila atentátu na premiéra Nikola Pašinjana, který se měl stát výchozím bodem státního převratu v zemi.

Několik dní po ukončení bojů v Náhorním Karabachu a podepsání trojstranné dohody o příměří mezi Ázerbájdžánem, Arménií a Ruskem to v Arménii vře. Televizní stanice Al-Džazíra a další média přinesla informaci, že v Arménii byl zmařen pokus o atentát na premiéra Nikola Pašinjana, který měl dále eskalovat ve státní převrat.

Podle arménské Národní bezpečnostní služby (NBS) se pokusili někteří bývalí představitelé země ,,ilegálně uzurpovat moc", ale byli zatčeni a tento pokus byl zmařen v zárodku. ,,Podezřelí plánovali ilegálně uzurpovat moc zavražděním premiéra a diskutovali už o možných kanidátech na jeho pozici," stojí v prohlášení NBS. Podle prohlášení si měla skupina pučistů obstarat i nezákonně zbraně či výbušniny. Mezi zajištěnými je bývalý šéf NBS Artur Vanecjan, bývalý předseda Republikánské strany Arménie Vahram Baghdasarjan či voják Ašot Minasjan.

Právě Pašinjan se stal terčem kritiky za to, že podepsal zmíněnou dohodu, která se fakticky podle jeho odpůrců rovnala kapitulaci. Po signování dohody následně vypukly prudké nepokoje v hlavním městě Jerevanu, kde demonstranti mimo jiné obsadili parlament a skandovali hesla proti Pašinjanovi. Arménský předseda vlády později prohlásil, že neměl na vybranou a byl nucený podepsat dohodu, aby zabránil dalším územním ztrátám. Pašinjan bere za dohodu osobní zodpovědnost, nicméně hlasu demonstrantů na odstoupení nevyslyší.

Otázkou je, zda je Pašinjanova pozice v čele vlády udržitelná a demonstrace, které zachvátily Jerevan, jen dalším krůčkem k nepokojům, které by mohly v krajním případě přerůst do občanské války. Není rovněž zaručeno, že křehké příměří na Náhorním Karabachu skutečně vydrží, protože v minulosti bylo již několikrát porušeno. Nové boje by tak mohly situaci ještě více eskalovat a podrýt Pašinjanovo politické postavení.

 

Zdroj: Al Džazíra

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace