Asad je zodpovědný za smrt 600 000 lidí, tvrdí Ankara

Asad je zodpovědný za smrt 600 000 lidí, tvrdí Ankara
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bašár Asad
02 / 12 / 2016, 17:00

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes připsal syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi zodpovědnost za smrt 600 000 lidí. Řekl také, že situace v syrském Halabu už je kritická. Syrský konflikt trvá od roku 2011 a dosavadní informace uváděly, že boje už si vyžádaly 250 000 až 300 000 obětí.

Zástupce syrské opozice obvinil Rusko z průtahů v rozhovorech s povstalci z Halabu. Podle opozičního zdroje, jejž agentura Reuters nejmenovala, Rusko rozhovory, které začaly v Turecku a jsou tajné, nebere vážně.

Çavuşoglu na tiskové konferenci v Bejrútu řekl, že někdo, kdo je zodpovědný za smrt 600 000 lidí, by neměl vládnout.

Spojencem syrského režimu je ruská armáda. Ta dnes oznámila, že syrská vláda obnovila kontrolu nad městem Chán aš-Šíh, které přiléhá k Damašku na jeho jihozápadním okraji. Místo od roku 2012 ovládali povstalci, kteří ale tento týden přistoupili na dohodu s úřady a stáhli se. S odchodem souhlasilo přes 1800 povstalců, kteří s sebou vzali při přesunu do města Idlib na 1100 svých příbuzných. V Chán aš-Šíhu je stále asi stovka rebelů, ale i ti chtějí v nejbližších dnech odejít.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes kritizoval OSN za zpožďování humanitární pomoci lidem v částech Halabu, které v minulých dnech obsadila syrská armáda. Jediný, kdo poskytuje 90 000 obyvatel čtvrtí na severovýchodě Halabu jídlo, je podle Konašenkova ruská armáda. Mluvčí vyzval poradce OSN pro humanitární záležitosti Jana Egelanda, aby OSN urychlila pomoc těmto lidem.

Halab byl od roku 2012 rozdělen na povstaleckou a vládní část. Syrská armáda v minulých dnech zintenzivnila útoky na čtvrti ovládané povstalci a asi polovinu z nich obsadila. Boje pokračovaly i dnes a povstalci se snaží ztracené území dobýt zpět. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že povstalci v noci odrazili útoky armády na jihovýchodě města, ale boje tam byly velmi prudké a stále pokračují.

Syrská opozice obvinila Rusko z průtahů v rozhovorech o Halabu

Zástupce syrské opozice obvinil Rusko z průtahů v rozhovorech s povstalci z Halabu. Podle opozičního zdroje, jejž agentura Reuters nejmenovala, Rusko rozhovory, které začaly v Turecku a jsou tajné, nebere vážně.  

Za povstalce se podle Reuters jednání účastní zástupci skupin bojujících o východ Halabu. Syrská armáda v polovině listopadu zahájila prudkou ofenzivu a doposud vybojovala asi polovinu původně povstaleckých částí města. Halab je rozdělen na vládní a opoziční část od roku 2012.

Podle Reuters rozhovory, o nichž tento týden informoval i list Financial Times, začaly před čtrnácti dny. Cílem bylo zajistit zásobování a ukončit obléhání východního Halabu.

,,Je tam mnoho průtahů ze strany Rusů. Vůbec to nemyslí vážně, a jestli evropské země a USA nezakročí a jestliže věci budou pokračovat jako dosud, budeme čelit skutečné tragédii," sdělil zdroj Reuters.

Rozhovory zprostředkovává Turecko a podle Financial Times se jich neúčastní Američané.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku