Asad má stále ,,stovky tun chemických zbraní" k použití, řekl syrský generál

Asad má stále ,,stovky tun chemických zbraní&quote; k použití, řekl syrský generál
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: chemické zbraně
16 / 04 / 2017, 12:00

Syrský brigádní generál prohlásil v rozhovoru pro britský deník The Telegraph, že režim Bašára Asada nadále diponuje obrovským množstvím chemických zbraní.

Zaher al-Sakat řekl v rozhovoru, že režim Basára Asada nadále disponuje velkým množstvím chemických zbraní včetně smrtícího sarinu, který měl podle USA cíleně použít v syrské provincii Idlíb. Zdaleka podle Sakatova názoru Asad nepřiznal a neodevzdal všechny chemické zbraně.

Čtěte také: USA jsou připraveny sáhnout v Sýrii k další akci, prohlásila americká zástupkyně v OSN

,,Asadův režim přiznal, že má 1 300 tun těchto zbraní, ale my víme, že ve skutečnosti je to dvojnásobek. Disponují přinejmenším 2 000 tunami," prohlásil generál, který se stal jednou z nejdůležitějších postav ohledně dříve vyvíjeného programu chemických zbraní.

Sakat věří, že zbývající zásoby, jichž se měl Asadův režim zbavit v roce 2013, mohou obsahovat stovky tun sarinu společně s dalšími chemikáliemi. Právě sarin zabil zhruba 100 civilistů včetně dětí v provincii Idlíb a stal se bezprostředním impulsem pro útok na syrskou základnu Šajrát, který nařídil americký prezident Donald Trump.

Čtěte také: Zabíjení dětí překračuje všechny meze. Chemický útok v Sýrii mění můj názor na Asada, prohlásil Trump

Asad prý také skladuje chemické hlavice, které může nasadit na rakety Scud. Sakat v rozhovoru pro britský The Telegraph prohlásil, že právě ,,zbývající" chemikálie může Asadův režim také použít například do leteckých bomb.

Asad minulý týden popřel, že by jeho vláda byla za chemický útok v Idlíbu zodpovědná a prohlásil, že byl na ,,100 procent zinscenovaný". Syrský prezident řekl, že se jeho režim vzdal chemických zbraní už před třemi lety. Podle něho jdou USA ruku v ruce s teroristy a útok na základnu Šajrát byl neopodstatněnou agresí.

 

psali jsme:

Ani Hitler se nesnížil k použití bojového plynu jako Asad, prohlásil Trumpův mluvčí

 

Zdroj: independent.co.uk 

Tagy článku