Asad se tajně setkal s Putinem

Asad se tajně setkal s Putinem
Autor fotografie: "Dmitry Medvedev in Syria 10 May 2010-5" by Kremlin.ru. Licensed under CC BY 3.0 via Commons |Popisek: Poslední diplomatická návštěva před vypuknutím občanské války v Sýrii - Asad s exprezidentem Medveděvem
21 / 10 / 2015, 11:45

Za přísného utajení proběhla včera večer v Moskvě schůzka syrského prezidenta Bašára al-Asada s Vladimírem Putinem. Naposledy se podobné setkání uskutečnilo vpřed vypuknutím občanské války v Sýrii s tehdejším lídrem Ruska Dmitrijem Medveděvem.

O schůzce obou státníků se média dozvěděla až dnes, kdy se prezident Asad vrátil zpět do své vlasti. Kreml zveřejnil ze včerejší schůzky video a komentáře. Rusko se minulý měsíc připojilo k odstřelování pozic džihádistů z Islámského státu v Sýrii a politici údajně debatovali o další strategii boje proti terorismu a o tom, že současnou krizi je třeba vyřešit politicky.

Asad uvedl, že ruská vojenská intervence zabránila dalšímu šíření stále agresivnějšího terorismu. Podle Putina byl syrský lid "téměř osamocený… odolávající a bojující proti mezinárodnímu terorismu po několik let."

"Utrpěli několik vážných proher, ale nedávno dosáhli opravdových výsledků v tomto boji," dodal ruský prezident.

To, že se syrský lídr odvážil poprvé od vypuknutí občanské války v roce 2011 opustit Damašek, dokazuje, že se situace v Sýrii začíná měnit a že Asadova pozice posílila. Prezident Putin zdůraznil, že Moskva se přidala do boje proti "mezinárodnímu terorismu" nejen z důvodu, aby pomohla Sýrii, ale také aby lépe chránila Rusko. Asad poděkoval Rusku za to, že "stojí za jednotou Sýrie a její nezávislostí".

Spojené státy a jejich spojenci vyčítají Moskvě, že kromě příslušníků IS Rusové bombardují také odpůrce Asadova režimu.

Zdroj: BBC

 

 

 

Tagy článku