ASIS talkshow - Kybernetická bezpečnost v moderním světě aneb Bezpečnost 4.0

ASIS talkshow - Kybernetická bezpečnost v moderním světě aneb Bezpečnost 4.0
Autor fotografie: Foto: se souhlasem Františka Sedláčka|Popisek: František Sedláček
04 / 03 / 2021, 10:30

Sdružení ASIS Czech Republic představuje Františka Sedláčka, který je odborníkem na kyberbezpečnost. Bc. František Sedláček, SSCP je členem profesní asociace profesionálů v oblasti bezpečnostních systémů (ISC). Kybernetické bezpečnosti se začal věnovat již v roce 2007, bakalářský diplom získal v roce 2018 na Vysoké škole Karla Engliše v oboru Technologie ochrany osob a majetku. V témže roce vyměnil pozici programátora ve společnosti Kadlec – Elektronika, s.r.o. za roli bezpečnostního technika a postupně se vypracoval na manažera kybernetické bezpečnosti. V současné době dokončuje magisterská studia na FAI ve Zlíně v oboru Bezpečnostní technologie, systémy a řízení a je koordinátorem kybernetické bezpečnosti statutárního města Brna.

Co je součástí Vaší pracovní náplně, jakou máte zodpovědnost?

Role koordinátora kybernetické bezpečnosti je zvláštní rolí, která není obsažena v zákoně o kybernetické bezpečnosti. Jde o osobu, která řídí bezpečnost komunikačních a informačních systémů statutárního města Brna a koordinuje činnosti v rámci celé městské korporace. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde čistě o IT roli, ve skutečnosti je působnost koordinátora širší.

S tím, jak se mění chápání kybernetické bezpečnosti v moderní společnosti, vznikají stále nové a nové výzvy. Komunikační systémy, systémy inteligentního řízení dopravy, průmyslové systémy, ale i systémy úřadů a jejich agend nabírají na stále větším významu. To, co v některých aspektech považujeme za samozřejmou věc, kterou si automaticky pojíme s moderním městem, je pro městskou správu či samosprávu důležitým a složitým systémem, jenž musí fungovat přesně a odolně. Aby tomu tak skutečně bylo, potřebuje město člověka schopného se rozkročit mezi více bezpečnostních domén. Tím je pro statutární město Brno právě koordinátor kybernetické bezpečnosti.

Jak se vzděláváte v oboru?

Jako úředník samosprávního celku mám samozřejmě celou řadu povinností a jednou z nich je prohlubování kvalifikace. V současné době stále studuji na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, ale kromě toho také sleduji vzdělávací aktivity, které nabízí společnosti (ISC)2, NÚKIB a samozřejmě komerční subjekty. Jako bezpečnostní pracovník i úředník nejen, že si samozřejmě nemohu dovolit nedržet krok s technickou i legislativní stránkou bezpečnostní práce, ale musím mít na paměti také situaci České státní správy i samosprávy a celého města, pro které svoji práci vykonávám. Vzdělávám se tedy mimo jiné ve správních činnostech, správních předpisech a dalších právních oblastech, které obvykle nejsou s bezpečností spojovány.

Co Vám chybí na českém trhu v rámci bezpečnostního vzdělávání a inovací?

Dovolím si zaměřit se spíš na stránku inovací. Jak jsem již řekl, dostáváme se do chvíle, kdy kybernetická bezpečnost bude úzce propojená s každým aspektem chodu úřadů i organizací. Digitalizace nejen státní správy, ale i jí předcházející digitalizace průmyslu znamenají celou řadu nových výzev, kterým předchozí generace bezpečnostních pracovníků nemusely čelit. Dnes je nemyslitelné, aby obsluha dohledových pultů netušila, co je IP kamera, WiFi nebo že existují inteligentní auta. Pro osoby v sektoru komerční bezpečnosti začíná být IT stále citelnějším způsobem, jak dělat svoji práci. Tento trend bude podle mého mínění pokračovat a je nutné, aby se s tím do budoucna počítalo.

Celá řada bezpečnostních technologií spoléhá na klasické prvky – zvukové alarmy, PIR detektory, neinteligentní systémy. Myslím, že budoucnost bezpečnostní práce je ale nezbytně propojena se systémy inteligentními či dokonce přímo autonomními. V tomto směru si myslím, že v Česku nechybí nápady, ale celá řada z nich se nikdy nepromění v inovaci.

Chci ale zůstat optimista a říct si, že stejně, jako již konvergují inteligentní systémy řízení výroby s výrobními procesy, tak se jednou inteligentní systémy budov a řízení přístupů smísí s existujícími bezpečnostními či dozorovými systémy a vznikne obdoba Průmyslu 4.0 – Bezpečnost 4.0. A na tu dobu musí být bezpečnostní pracovníci připraveni na všech úrovních naší profese.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace