ASIS talkshow - Naším cílem je prediktivní bezpečnost, říká Martina Němcová, obchodní ředitelka SECURITAS ČR

ASIS talkshow - Naším cílem je prediktivní bezpečnost, říká Martina Němcová, obchodní ředitelka SECURITAS ČR
Autor fotografie: SECURITAS ČR|Popisek: Martina Němcová
11 / 03 / 2021, 11:00

Podle Martiny Němcové, obchodní ředitelky SECURITAS ČR, bude příští rok pro největší tuzemskou bezpečnostní agenturu rokem digitalizace. Pandemie zviditelnila potenciál technologií, které mohou zajistit bezpečnost spolehlivěji a levněji než samotná lidská ostraha. Teď je podle Martiny Němcové čas proměnit krizi v příležitost. Automatizace a sbírání dat vede k tomu, že bezpečnostní rizika bude možné přesněji predikovat a celý obor se tak možná brzy dočká kvalitativní změny.

Jsme uprostřed náročné kovidové sezóny. Jak se v této situaci vede největší tuzemské bezpečnostní agentuře?

Uplynulý rok naše zákazníky těžce postihl – na jaře byly zavřené velké průmyslové provozy, které střežíme, od podzimu platí přísná opatření či zákazy například v oblasti retailu, ale i v kancelářských budovách. Pro pracovníky ostrahy to často znamenalo buď méně práce, nebo přeložení na jiné místo s mnohem rizikovějšími a stresovějšími úkoly, jako je například zajišťování rozestupů v nemocnicích nebo měření teploty u vchodů. Po obchodní stránce jsme pocítili, že firmy kvůli nejistotě odkládají investice, a to i do zabezpečení. Vidím v tom ale i nějaká pozitiva.

Jaká? Myslíte, že pandemie změní bezpečnostní sektor trvale?

Určitě urychlí technologickou revoluci, která už několik let na našem trhu probíhá. Na jaře jsme zaregistrovali enormní zájem o termální kamery na měření teploty, teď na podzim zase o počítací senzory a systémy pro regulaci návšetěvníků prodejen. Ačkoliv se těchto systémů ve skutečnosti mnoho nenasadilo, jejich společným jmenovatelem je automatizace, digitalizace a bezobslužnost. Manažeři firem si díky koronaviru uvědomili, že i fyzická ostraha se dá řešit na dálku – je to bezpečnější a v konečném součtu i levnější. Dalším pozitivním efektem krize je, že se „evolučně“ pročistil přebujelý bezpečnostní trh.

Kvůli pandemii mnohem více lidí nakupuje zboží na e-shopech, což vedlo k enormní zátěži v oblasti logistiky. Pocítili jste tuto změnu u svých zákazníků?

Pocítili – v pozitivním smyslu. Logistické sklady jedou na plné obrátky a s tím se zvyšují i jejich nároky na ostrahu a zabezpečení před ztrátami. Často jsme museli jak navýšit stavy pracovníků, tak upravit procesy a nasadit nové technologie. Což vedlo mimo jiné ke zkvalitnění výstupní kontroly zaměstnanců a snížení ztrát. Jeden velký logistický sklad takto jen za minulý rok odchytil ukradené zboží v hodnotě více než 4 miliony korun.

Velkým trendem je digitalizace fyzické ostrahy, jak dalece Securitas v České republice postoupila?

Minulý rok byl pro nás v tomto ohledu zlomový. V rámci pilotního projektu jsme zdigitalizovali veškeré činnosti ostrahy u všech zákazníků v západních Čechách. Nyní máme ambici do konce roku 2021 převést na digitální evidenci všechny guardingové zakázky v republice. Je to obří úkol, protože se bezprostředně dotkne 2000 našich pracovníků a stovek zákazníků, mnohdy velkých firem.

Co taková digitalizace obnáší a k čemu vlastně je?

V rámci pilotního projektu jsme intenzivně pracovali se 60 velkými zákazníky a vyvinuli s nimi 3 stupně digitální evidence práce a sdílení procesů. Používáme k tomu evidenční softwarovou aplikaci Vision, kterou nosí ostraha ve svém mobilním zařízení a vizualizační nástroj Securitas Customer Portal pro sdílení dat se zákazníkem. Jakmile se všechny činosti evidují digitálně, odpadne papírování, manažerům systém ušetří v průměru 25 hodin práce měsíčně, a hlavně získáme data, se kterými dokážeme inteligentně pracovat, plánovat pracovní procesy a předvídat rizika. Říkáme tomu prediktivní bezpečnost.

Moje další otázka bude osobní. Co vás vůbec přivedlo k práci v bezpečnostním sektoru?

Vždy jsem chtěla pracovat u policie. Proto jsem vystudovala magisterský obor Policejní management a kriminalistika na Policejní Akademii ČR v Praze. V době, kdy jsem dokončila studia, byl ale zrovna zastavený nábor nových členů do policie, a tak jsem na zkoušku přijala práci v bezpečnostní agentuře. A v Securitas jsem už nakonec zůstala.

Securitas je největší tuzemská bezpečnostní agentura a zároveň globální firma se švédskou matkou. Odráží se to nějak ve vaší každodenní práci?

Výhodou nadnárodní firmy je samozřejmě ekonomická stabilita a nevýhodou, jak to u korporací bývá, vysoká míra administrativy a pomalejší rozhodování. To globální know-how a sdílení informací je ale vlastně hlavním důvodem, proč jsme nakonec v Securitas zůstala natrvalo. Hned po 6 měsících práce jsem totiž dostala příležitost účastnit se mezinárodního školení Securitas Management Training. Znamenalo to jeden rok intenzivního setkávání s 30 top manažery z 15 zemí, kdy jsme se učili od 5 modelových zemí, kde má Securitas nejvyšší podíl na trhu. Spočítala jsem, že jsem za ten rok vzděláváním strávila více než 1 a půl měsíce čistého času. Profesně mě to nesmírně posunulo.

Jako žena působíte v oboru tradičně okupovaném muži. Bude se poměr žen vyrovnávat? Je to potřeba?

Nehledě na to, že Securitas je švédská firma s tradičně větším důrazem na tuto otázku, zdá se, že genderová rovnost je obecným trendem. Já jsem u českého Securitasu začínala jako první žena na obchodní pozici, nyní je žen v našem oddělení třetina. Spíš je ale dobré položit si otázku, čím může být pro ženy náš obor přitažlivý. Věřím, že právě technologické inovace a celkově důstojnější podmínky povedou k tomu, že práce v ostraze nebude jen pro stereotyp „drsného chlapa“.

Na jakou inovaci v zabezpečení se těšíte do budoucna? Najde AI a robotika nějaké uplatnění, čeká nás sci fi realita typu Minority Report? :-)

Kolegové v americkém Securitasu experimentují s robotickými guardy, umělou inteligenci využíváme už i my v česku při automatické analýze videa z bezpečnostních kamer. O digitalizaci a prediktivní bezpečnosti jsem už také mluvila. Spíš než na velké efekty se ale těším na změnu postojů u odborné veřejnosti a našich potenciálních klientů. Super technologie už tady s námi totiž jsou, a jejich nasazení brání často jen psychologické faktory. Nebo špatně nastavené tendry, které zohledňují pouze cenu za hodinu lidské práce, a nikoli kvalitu a ekonomiku celého inteligentního bezpečnostního řešení.

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.