Ať Herman na sjezd landsmanšaftu jede. Ale ať mu nepodlézá

Ať Herman na sjezd landsmanšaftu jede. Ale ať mu nepodlézá
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Daniel Herman
13 / 05 / 2016, 13:30

Ministr kultury Daniel Herman bude osobně přítomen na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení-landsmanšaftu, aby zde přednesl zdravici.

Komentář

Ministr kultury Daniel Herman se bude účastnit sjezdu landsmanšaftu. Kdyby tuto větu někdo řekl před deseti lety, abychom si o něm mysleli, že v nejlepším případě zešílel. Každopádně v roce 2016, který píšeme nyní, se události dramaticky změnily. A to k lepšímu. i mezi tak dříve zarytými nepřáteli, jako byli Bernd Posselt, Horst Seehofer na jedné straně, a Česká republika na straně druhé. Ale přece jen ruku na srdce, dosáhly vzájemné vztahy takového stádia, že je nutné či především správné, aby český ministr byl přítomen na sjezdu landsmanšaftu osobně?

Ať už stojíme na té či oné straně, rok 2016 otevírá další kapitolu vztahů mezi ČR a landsmanšaftem, který byl léta zatěžkán ,,nesmlouvavými" majetkoprávními požadavky ze strany SL, jejichž historická oprávněnost však byla neexistující, protože se na něj vztahovaly tzv. Benešovy dekrety, které jsou dosud platnou součástí českého právního řádu.

V roce 2016 však byl (víme však, zda s definitivní platností?) vypuštěn článek ze stanov SL o navrácení majetku po vysídlených Němcích z Československa, čímž bylo směrem k ČR učiněno vstřícné gesto, tak trochu nečekané. Vztahy obou stran se tak nachází v bodě nula a od tohoto bodu se také odrazí. Je ale možné přepovědět kam? Těžko říci. ČR musí trvat na své pozici, kterou zastávala i v době, kdy landsmanšaft na ni permanentně,,útočil" s neoprávněnými majetkovými požadavky. Hájit sama sebe a současně historickou kontinuitu, která je nepřerušená.

Takže: ať ministr Herman na sjezd SL klidně jede, ale ať je jeho role důstojná a nikoliv podlézavá nebo snad dokonce ponížená před lidmi, kteří ještě před několika lety označovali prezidenta Beneše za zločince a tzv. Benešovy dekrety za neplatné. Dlouhá léta praktikovaný revizionismus SL vůči ČR se může za určitých okolností vyhovující právě jemu opět obnovit.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace