Atmosféra ve Sněmovně je mnohem přátelštější, než se zdá z televize, říká v rozhovoru pro SM místopředseda bezpečnostního výboru Lukáš Kolářík z Pirátské strany

Atmosféra ve Sněmovně je mnohem přátelštější, než se zdá z televize, říká v rozhovoru pro SM místopředseda bezpečnostního výboru Lukáš Kolářík z Pirátské strany
Popisek: Lukáš Kolařík
13 / 03 / 2018, 18:00

Security magazín přináší rozhovor s poslancem a místopředsedou bezpečnostního výboru za Pirátskou stranu Lukášem Koláříkem o atmosféře a práci ve Sněmovně, terorismu či problematice jaderné energie. Postupně vám představíme v dalších rozhovorech všechny poslance z Výboru pro bezpečnost a Výboru pro obranu.

Stal jste se poslancem Parlamentu ČR, jak významná změna v životě to pro Vás je?

Docela podstatná. Řada z nás, byť se to nezdá, šla s platem dolů a s pracovním nasazením nahoru. Každý den čeká na poslance řada schůzek a jednání, plus samozřejmě načítání mnoha stránek odborného materiálu. Rozhodně to není o sezení v jednacím sále a zvedání ruky, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Ta reálná mravenčí práce probíhá právě mimo jednací sál a výsledky často nejsou vidět ihned anebo nejsou hmatatelné, což je trošku frustrující.

Co říkáte na atmosféru ve Sněmovně?

Je to tady mnohem přátelštější, než jak se může zdát z televize. Poslanci, kteří se v jednacím sále dokáží proklínat do sedmého kolena si většinou tykají a občas se stane, že si společně sednou i na skleničku. To ovšem neznamená, že by neměli odlišné politické názory. Škoda, že to takto nefunguje i mimo Sněmovnu mezi lidmi. Sousedi spolu často nemluví kvůli odlišnému politickému názoru. My v parlamentu tyto odlišné názory přímo reprezentujeme a i tak spolu dokážeme přátelsky pohovořit o běžných strastech života.

Jste členem výboru pro bezpečnost, myslíte, že otázka bezpečnosti je téma pro ČR?

Česká republika je jedna z nejbezpečnějších zemí na celém světě. Není to jenom kvůli skloňovanému nezájmu teroristických složek o náš stát, ale také kvůli skvělé práci našich bezpečnostních sborů včetně těch tajných. K vysoké bezpečnosti také přispívá i náš zákon o zbraních, který je na velmi vysoké úrovni. Větším problémem jsou dezinformace, které často šíří i samotní politici. Ty s vnitřní bezpečností souvisí a vnímám je jako problém číslo jedna.

Čím dál více řeší Evropa útoky na tzv.měkké cíle. Co by se podle Vás mělo udělat pro zajištění těchto objektů?

Tato problematika je velice složitá. Nejlepší obranou je prevence. Proto je velice důležité, aby bezpečnostní složky státu prověřovaly veškeré výstrahy občanů, i když se často stává, že se jedná o planý poplach. Podíváme-li se do zahraničí, tak bezpečností složky o osobách, které útok nakonec spáchají, dopředu vědí a sledují je. Často tak jde i o zanedbání rizika. U nás se něco podobného událo například v kauze střelce z Uherského Brodu.

Je podle Vás ČR bezpečné území, kterému nehrozí žádné teroristické hrozby?

Těžko říct. Česká republika není z hlediska globální politiky přitažlivým cílem. Přesto ale nesmíme nic podcenit. Výroky některých politiků vzbuzují silně negativní emoce, které jsou vždy příčinnou něčeho natolik tragického, jako je útok na civilní obyvatele. Vzpomeňme například na sedmdesátiletého důchodce, který na Mladoboleslavsku pokácel strom, jehož kmen dopadl do kolejiště. Důchodce chtěl vyprovokovat nenávist vůči islámským teroristům a přitom se teroristou stal sám.

Piráti mají ve svém volebním programu legalizaci měkkých drog s tou vizí, že se tím sníží kriminalita. Jak?

Největší problém u měkkých drog je ten, že jsou velice snadno dostupné a to do takové míry, že se tomu nedá zabránit. Kdybychom je legalizovali, odtrhli bychom je od černého trhu, z něhož kriminalita pramení. Pokud totiž uživatel sežene marihuanu prostřednictvím dealera namísto pracovníka v lékárně nebo ve speciálním obchodě, nelze zabránit tomu, aby se stejným způsobem dostal i k drogám tvrdším. Ty jsou samy o sobě zdrojem problémů. Dostupností marihuany u obchodníků s koncesí, kteří příjem navíc zdaní, se výrazně omezí finance tekoucí do kriminálních struktur. Důležitá je i kvalita obchodované materiálu. Dealer pěstující konopí na “kšeft” neřeší jeho zdravotní nezávadnost a do oběhu se tak dostává přehnojené, toxické konopí.

Jaký je Váš názor na jadernou energii, resp.ochranu jaderných elektráren?           

Jaderná energie není tak nebezpečná, jak se na první pohled může zdát. Sice známe odstrašující případy jako je Fukušima, ale tu zasáhlo tsunami, což Česku přirozeně nehrozí. Navíc v našich elektrárnách pracují opravdoví odborníci, takže máme vše pod dokonalou kontrolou. Nedávno jsem navštívil Temelín včetně reaktorového sálu a musím říct, že zabezpečení tohoto objektu je na nejvyšší možné úrovni.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Tagy článku