Au. Poslanci Bartoškovi zlomila vaz tajná služba
foto: redakce/Jan Bartošek (KDU-ČSL)
V lednu letošního roku čelil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaným výzvám k rezignaci poté, co se účastnil večírku na své resortu během střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Předseda lidovců tlak ustál i proto, že se nenašel žádný člen strany, který by měl odvahu jej nahradit. Nejlogičtějším kandidátem přitom byl 1. místopředseda Jan Bartošek. V jeho gesci je mimo jiné oblast bezpečnostní politiky a kybernetické bezpečnosti. V rámci Poslanecké sněmovny zastává vlivnou funkci člena Stálé komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace a je rovněž místopředseda Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.
Otázka, na níž doposud neexistuje odpověď, je prostá. Z jakého důvodu se Bartošek nepostavil předsedovi Jurečkovi? Security Magazín měl možnost hovořit hned se třemi poslanci. Ti měli jasno. Souvisí to s jeho aktivitou v rámci ÚZSI. Jan Bartošek měl být člověkem, který hlasitě, byť zákulisně, doporučoval Petra Mlejnka na post ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace. Mlejnek se jím nakonec skutečně stal, avšak pouze od července do srpna 2022.
Navenek málo atraktivní téma se však stalo středobodem Bartoškových problémů. „Co jsem slyšel ve Sněmovně, jeho personální politika je katastrofální. Honza doporučoval, kudy chodil, Petra Mlejnka do čela ÚZSI. Tudíž ve chvíli, kdy by se zvedl a chtěl jít proti rutinérovi Jurečkovi, neměl by šanci. Pochopil to a neudělal nic,“ řekl nám první sněmovní zdroj. Druhý navrch přidal jeho velmi zvláštní vazby na některé novináře. „Říká se, že mluví, ale je dost opatrný, bojí se, víc nevím. Ale je pochopitelné, že takovýto člověk by lidovce nespasil,“ řekl našemu magazínu Bartoškův kolega.
Kromě uvedených spekulací je tu ještě další aspekt, finanční. V případě, že by Bartošek kandidoval proti Jurečkovi a tento souboj prohrál, hrozila by ztráta řady jeho funkcí. Namátkou: Místopředseda Poslanecké sněmovny, místopředseda Organizačního výboru PSP, člen Podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání anebo člen Meziparlamentní skupiny v rámci MPU pro Arménii, Kanadu či USA.
Tagy