Audi Quattro Lunar chce na Měsíc. Ve hře je 30 milionů dolarů.

Audi Quattro Lunar chce na Měsíc. Ve hře je 30 milionů dolarů.
Autor fotografie: Copyright: AUDI AG|Popisek: Audi Quattro Lunar
16 / 01 / 2016, 12:00

Dobytí Měsíce je cílem soukromých firem v rámci soutěže Google Lunar XPRIZE.

Když v roce 1972 odstartovalo Apollo 17 z povrchu Měsíce, nikdo asi nečekal, že se na Měsíc člověk nepodívá po více než 40 let. V posledních letech ale k Měsíci zamířily sondy USA, ESA, Japonska, Číny a Indie. A jak se zdá, za pár let by mohlo být kolem Měsíce ještě více živo. Jeho dobytí je totiž cílem ambiciózní soutěže Google Lunar XPRIZE. (Zdroj: rudymars.cz)

Google jí vyhlásil už před devíti lety a ve hře je částka třicet milionů dolarů (kolem 750 milionů korun). Finanční obnos získá tým, který jako první dopraví sondu na Měsíc. To se doposud podařilo jen několika málo zemím, ale žádnému soukromému akademickému týmu, informoval loni v říjnu server zive.cz. Dlouholetého klání se účastní šestnáct týmů ze soukromých laboratoří a univerzit po celém světě. 

Jednou z firem, který se zapojila do soutěže, je i Audi, která je součástí skupiny Volkswagen Group a patří k nejstarším výrobcům automobilů v Německu. 

Firemní tým v rámci projektu vyvinul měsíční vozidlo Lunar Quattro. Sofistikované vozítko je vybaveno rotační halvou ve které jsou umístěny kamery a 3D skener, elektromotory pohánějí všechna čtyři kola, která se mohou otáčet o 360 stupňů. Lunar Quattro je vyrobeno z hliníkové slitiny a váží 35 kg, nicméně Audi plánuje snížit ještě jeho hmotnost využitím slitin hořčíku i úpravou designu. Elektromotory jsou poháněny lithio-iontovou baterii, která je napájena solárními panely. Jeho maximální rychlost je pouhých 3,5 km/hod.kvůli nepředvídatelnému terénu.

Audi Quattro Lunar

Projekt by měl být zahájen do konce roku 2017 a vědci odhadují, že pět cest bude stát kolem 24 milionů eur (cca 650 milionů korun). Podmínkou pro celou soutěž je nejen vyrobit lunární vozidlo, ale doletět s ním na Měsíc, urazit na povrchu alespoň pět metrů, a odeslat zpátky na Zemi fotky a video v rozlišení HD. Zdroj: carmagazine.co.ukauto.cz

Audi Quattro Lunar

 Audi Quattro Lunar

 

Tagy článku