Audit národní bezpečnosti ČR: Boj proti kyberterorismu i vlivu "cizích mocností na české úředníky"

Audit národní bezpečnosti ČR: Boj proti kyberterorismu i vlivu &quote;cizích mocností na české úředníky&quote;
28 / 09 / 2016, 07:00

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je nutné personálně posílit, aby byl vybaven pro boj s kyberterorismem.

Praha (ČTK) - Na tiskové konferenci k druhé etapě Auditu národní bezpečnosti, který hodnotí připravenost státu v jednotlivých bezpečnostních oblastech, to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát podle něj potřebuje víc expertů, aby čelil kybernetickým hrozbám.

Význam kybernetických hrozeb podle Sobotky výrazně roste. "Viděli jsme, jaké jsou snahy třeba prostřednictvím kybernetických útoků ovlivňovat i prezidentské volby v USA tím, že se organizují cílené úniky informací," řekl novinářům. Vzhledem k práci na tzv. eGovernmentu, který umožňuje vyřídit nejrůznější záležitosti bez cesty na úřad po internetu, je třeba státní infrastrukturu udělat maximálně odolnou, dodal.

Stát musí být podle Sobotky schopný pomáhat v boji proti kyberterorismu i privátním subjektům. "Jednoznačně z toho také vyplývá nutnost jednoznačně posílit NBÚ. Jak roste naléhavost těchto hrozeb, tak i na straně státu musíme přijmout opatření, abychom měli více připravených expertů schopných pomoci," uvedl.

Sobotka a ministr vnitra Milan Chovaenc (ČSSD) dnes vyslechli výsledky několika pracovních skupin zabývajících se auditem, například v oblasti působení cizí státní moci či hybridních hrozeb. Chovanec zdůraznil potřebu hrozbám čelit stejně vytrvale a soustavně, jak přicházejí. "Je nutné vést protiútok stejně, jako je veden útok," uvedl. Inspiraci podle něj Česko čerpá hlavně v USA a Izraeli.

Audit má prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost země při přímé konfrontaci s nebezpečím. O vypracování auditu požádal Sobotka loni v listopadu v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě.

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem a tajnými službami připravuje systém školení pro úředníky, aby lépe čelili možným tlakům ze strany cizích států. Jde o jedno z opatření, které vychází z práce expertní skupiny na Auditu národní bezpečnosti. V rámci zveřejnění druhé etapy auditu, který má do konce roku vyhodnotit připravenost Česka proti bezpečnostním hrozbám, to dnes uvedli zástupci ministerstva vnitra.

Školení jsou jedním z návrhů týmu, který se zabýval působením cizí moci v Česku. Podle vedoucí týmu Evy Romancovové jsou hlavními hrozbami v této oblasti Rusko, Čína a kvazistátní útvary jako tzv. Islámský stát. "Vyvíjejí aktivity směřující k narušení důvěry v právní systém, k radikalizaci různých skupin," uvedla Romancovová.

Nebezpečná je podle auditu také koncentrace vlastnictví médií v rukou zahraničních i českých subjektů. Za hrozbu skupina označuje i ovlivňování veřejného mínění internetovými projekty v češtině a slovenštině, které mají dezinformační povahu. Podle Romancovové jsou proti dezinformacím veřejnost, veřejná správa, ale i politická reprezentace málo odolné.

Školení budou vycházet z těch, kterými nyní procházejí členové diplomatických misí, řekla ČTK a Českému rozhlasu Romancovová. "Obsah bude samozřejmě s přihlédnutím k místním specifikům i činnosti různých zpravodajských služeb na našem území doplněn," řekla.

Nyní se podle Romancovové debatuje, koho se bude školení týkat. "Nemůžeme se třeba soustředit jen na ty, kteří mají přístup k utajovaným informacím, protože i citlivé informace mohou být zajímavé," uvedla. Mnohdy jsou například pro cizí státy zajímavější ředitelé některých odborů, protože připravují různé podklady, než úplně nejvyšší představitelé úřadu, dodala.

Vedle školení pro úředníky skupina navrhuje zřízení pracovišť na úřadech, která by vyhodnocovala dezinformační kampaně. Existuje nebezpečí, že ČR nebude schopna včas tzv. hybridní kampaň identifikovat. Skupina navrhuje mimo jiné posílení občanského vzdělávání ve školách. V boji proti organizovanému zločinu by mohlo podle auditu pomoci využívání zpravodajských informací jako důkazů v trestním řízení či rozšíření kontrol přeshraničního převozu peněžní hotovosti.

Audit má prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost země při přímé konfrontaci s nebezpečím. O vypracování auditu požádal loni v listopadu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace