Aukce Hitlerova telefonu může vynést v přepočtu 7,6 milionu Kč

Aukce Hitlerova telefonu může vynést v přepočtu 7,6 milionu Kč
Popisek: Ilustrační obrázek
18 / 02 / 2017, 09:30

Ve Spojených státech jde do aukce telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera, který aparát využíval během druhé světové války. Vyvolávací cena činí 100.000 dolarů (přes 2,5 milionu Kč), očekává se ale, že dražba může vynést až 300.000 dolarů (7,6 milionu Kč), upozornil zpravodajský server BBC. Aukce bude v neděli.

Telefonní přístroj, který nese typové označení W38, vyrobila společnost Siemens. Původně byl černý, ale následně byl přebarven na červeno a byly na něj vyryty hákový kříž a Hitlerovo jméno. Vůdce ho podle aukčního domu Alexander Historical Auctions, který předmět draží, dostal darem od wehrmachtu.

Aukční dům Alexander Historical Auctions v této souvislosti poznamenal, že prodávaný telefon lze považovat za zbraň masového ničení, neboť skrze něj byly poslány miliony lidí na smrt.

Přístroj několik dní po pádu Berlína věnovali sovětští důstojníci britskému brigádnímu generálovi Ralphu Raynerovi, který město tehdy navštívil. Rayner, jehož rodina aparát prodává, byl jedním z prvních britských důstojníků, kteří dobytý Hitlerův berlínský bunkr navštívili.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku