Australany zabíjí „žralok větší než člun“

Australany zabíjí „žralok větší než člun“
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
06 / 06 / 2016, 11:15

Již druhý smrtelný útok během šesti dnů v pobřežních vodách Perthu má podle všeho na svědomí velký bílý žralok.

V neděli byla v oblasti zabita potápěčka, před šesti dny zemřel surfař, kterému ukousl nohu velký bílý žralok. Tři rybáři, kteří se podíleli na snaze zachránit potápěčku tvrdí, že žralok byl delší než jejich 5,3 metru dlouhý člun.

V oblasti již byly nalíčeny pasti na obrovského predátora.

Policie oznámila, že šedesátiletá žena se potápěla asi 2 kilometry od pobřeží severního Perthu, když došlo k útoku žraloka. Její potápěčský partner řekl policii, že cítil, jak kolem něj něco proplulo, než došlo k napadení ženy.

Rybářský posádka viděla rozruch ve vodě a umístila svou loď mezi žraloka a muže, což mu umožnilo dostat se ven z vody. Ženu vytáhli z vody, ale ta zemřela během cesty na břeh.

Místní surfař řekl stanici ABC, že muž utrpěl drobná zranění na ruce. Dvojice se spolu pravidelně potápěla a v této oblasti již předtím nějaké ponory udělala.

V pátek zemřel dvaceti devítiletý Ben Gerring poté, co přišel v úterý o svou nohu, podle všeho při útoku velkého bílého žraloka na pláži jižně od Perthu. Vědci, kteří zkoumali otisky zubů na jeho surfu, potvrdili, že útočníkem byl velký bílý žralok.

Do pastí, které byly v oblasti umístěny hned ve středu po útoku, se chytil žralok o délce 4,2 metru, ale podle ministerstva rybářství není možné říci, zda byl zapojen do útoku.

Tato úmrtí přichází asi týden poté, co byla smrtelně zraněna žena mořským krokodýlem v oblasti Queenslandu.

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) či velký bílý žralok, dříve často nazývaný žralok lidožravý, je žralok z čeledi lamnovitých vyskytující se většinou v pobřežních vodách. Dosahuje maximální délky přes 6 metrů a hmotnosti i více než 3 tun. Pohlavně dospělý bývá až po 26 letech a dožívá se i více než 70 let, což z něj činí jednu z nejdéle žijících chrupavčitých paryb. Patří k nejrychlejším žralokům, může nakrátko zrychlit až na 56 km/h. Je považován za člověku velmi nebezpečného predátora, neboť je zodpovědný za nejvíce nevyprovokovaných útoků na lidi mezi všemi žraloky, a jako takový byl dlouhodobě systematicky huben námořníky a rybáři.

Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví, smrtelných útoků bývá v průměru jen 1,5 ročně. Živí se především mořskými rybami a savci (zvláště ploutvonožci), v menší míře i plazy a ptáky. Jeho jediným predátorem mimo člověka je kosatka dravá. Podle kritérií IUCN je veden jako zranitelný druh, který může v brzké době čelit hrozbě vyhubení.

Zdroj: RT, Wikipedie

Tagy článku