Austrálie financuje bezpečnostní strážce ve školách

Austrálie financuje bezpečnostní strážce ve školách
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
11 / 03 / 2015, 20:30

11.3.2015/Austrálie se rozhodla finančně dotovat školy potenciálně ohrožené terorismem a rasismem. Peníze budou sloužit na zavedení bezpečnostních opatření a zaměstnávání pracovníků bezpečnostních služeb. Více než polovina ohrožených škol jsou židovské či islámské. Australský premiér Tony Abbott minulý týden varoval, že Austrálie vstoupila do éry zvýšené teroristické hrozby.

Školy, ve kterých hrozí riziko rasistických incidentů nebo teroristických útoků, získají více peněz na bezpečnost. Australský ministr zahraničí Michael Keenan, po předchozím rozhodnutí vlády ohledně financování bezpečnostních opatření pro ohrožené školy, vyčlenil 18 milionů dolarů pro 54 škol. Peníze budou primárně určeny na zaměstnávání bezpečnostních strážců.

"Nejsme si vědomi žádné konkrétní hrozby v žádné ze škol, které dostanou tyto finanční prostředky, ale je to rozumné preventivní opatření, kterým můžeme zvýšit důvěru studentů, rodičů a učitelů, kteří přicházejí do těchto institucí,“ řekl Keenan.

Podle ministra sice v Austrálii obecně došlo ke zvýšení ohrožení, ale finanční prostředky do škol mají charakter ryze preventivního opatření v rámci programu bezpečné školy. Realizování programu bezpečné školy je plnění předvolebního slibu koalice.

Více než polovina z 54 škol, které byly vyhodnoceny jako ohrožené, jsou židovské či islámské školy. Sedmnáct židovských škol obdrží téměř 7,6 milionů, patnáct islámských škol 4,4 miliony a o zbytek se podělí dvacet dva státních a nezávislých škol. Většina z nich je v Sydney, i když finanční prostředky obdržely školy ve všech státech a územích, kromě Tasmánie.

"Přál bych si, abychom nemuseli vůbec dávat tyto dotace. Přál bych si, abychom mohli bezpečně chodit do škol jako v době, když jsem chodil do školy já. Je smutné, že musíme řešit tento způsob ochrany,“ řekl místopředseda vlády Warren Truss. "Na druhou stranu víme, že téměř každé veřejné místo je potenciální cíl, a proto mají vlády povinnost dělat maximum pro to, aby lidé byli v bezpečí,“ dodal. Podle místopředsedy vlády se financování musí zaměřit na konkrétní školy.

"Bylo by to otřesné, kdyby se skutečně stal nějaký teroristický útok v našich školách. Je zřejmé, že musíme přijmout veškerá přiměřená opatření, abychom tomu zabránili. Neznamená to, že by každá škola měla mít své stráže a další bezpečnostní opatření. Ale tam, kde existují zvláštní rizika, identifikovaná rizika, musíme reagovat,“ vysvětlit Truss.

Samotný premiér Tony Abbott minulý týden v televizi varoval, že Austrálie vstoupila do éry zvýšené teroristické hrozby.

Zdroj: www.theguardian.com

Psali jsme také:

Bavorská střední škola vsadila na komplexní zabezpečovací a poplachový systém firmy BOSCH

Axis kamery pomohly České zemědělské univerzitě zlepšit bezpečnost

Jak zabezpečit školy proti vstupu nezvaných návštěvníků

 

 

 

Tagy článku