Austrálie hlásí rekordní počet podezřelých finančních operací. Za vším je podpora terorismu i islámských extrémistů

Austrálie hlásí rekordní počet podezřelých finančních operací. Za vším je podpora terorismu i islámských extrémistů
04 / 11 / 2015, 19:45

Počet podezřelých finančních transakcí, které jsou přímo spojovány s financováním terorismu a praním špinavých peněz se meziročně zvýšil o 300 procent

Australská vládní agentura Austrac, která má na starosti boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, uvedla ve své výroční zprávě mimořádný nárůst podezřelých finančních operací, které jsou spojovány s financováním terorismu. Podle Austracu se meziročně zvýšil počet těchto operací ze 118 (2013/2014) na 367 (2014/2015). 

Podle tajných služeb, ale i finančních expertů získává islámský stát peníze díky vykrádání archeologických nalezišť na obsazených územích, pašováním ropy a únosy. Spojené státy se rozhodly odměnit tipy na zastavení této "finanční pomoci".

"Kromě financování individuálních útoků a teroristických operací, dochází k přímé finanční podpoře teroristických skupin, včetně islámských extrémistů" uvádí Austrac ve své výroční zprávě, kterou předložil parlamentu. "Stále častěji jsou financovány vedlejší náklady teroristických skupin, jako například související životní náklady extrémistů, jejich cestovní náhrady, propagandistické aktivity i odškodné pozůstalým nebo náklady za léčení teroristů."

Pozor, ať nevědomky nezaplatíte firmě, která financuje terorismus. Budete mít problém

Nejvíce finančních operací bylo provedeno ve státech Victoria a Nový Jižní Wales a celková částka se pohybuje kolem 53 milionů dolarů. 

Přehled deseti nejbohatších teroristických skupin. Osm z nich je islámských

Zdroj: theguardian.com

Psali jsme také:

Pomohou banky identifikovat islámské teroristy?

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

 

Tagy článku