Austrálie přistupuje k dalšímu opatření proti migrační krizi a hrozbě terorismu. Nechce dopadnout jako Evropa
Australský ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton připravuje reformu vládní imigrační politiky, podle které bude mimořádně obtížné pro uprchlíky z některých zemí získat azyl nebo občanství.
Začátkem tohoto týdne uvedl ministr Dutton, že vláda zpřísní opatření pro všechny žadatele o azyl. "Budeme posuzovat každý případ individuálně, budeme provádět biometrické testování ve spolupráci s našimi zahraničními partnery, budeme prověřovat veškeré informace o těchto osobách, a pokud se za uprchlíky pouze vydávají, tak to zjistíme.“
Austrálie přistupuje k dalšímu kroku, aby zamezila nekontrolovanému přílivu migrantů do země. Dokument označený jako „důvěrný“, je připravován pro zasedání vládního výboru pro národní bezpečnost v první polovině tohoto roku, a unikl do médií, která z něho citují některá z opatření.
Sovereign Borders
Prvním krokem byla operace na ochranu australských hranic před přílivem nelegálních imigrantů pod názvem Sovereign Borders (OSB), která byla zahájena v září 2013. Tehdejší nová vláda v čele s premiérem Abbottem si předsevzala, že zastaví enormní počet žadatelů o azyl, připlouvajících na pašeráckých lodích k australským břehům a to zejméně z Indonésie. Psali jsme v článku "Australská operace proti nelegálním uprchlíkům slaví úspěch".
V této souvislosti se objevila obvinění, že australské námořnictvo platí pašerákům, aby odváželi uprchlíky jinam. Amnesty International shromáždila údajně důkazy o tom, jak australští vládní úředníci podplácí posádky lodí, aby převážené imigranty odvezly od australských úřadů a hrubě zachází a týrají uprchlíky, kteří chtějí v Austrálii požádat o azyl.
Deportace uprchlíků včetně dětí
Dalším krokem je deportace migrantů včetně jejich dětí narozených v zemi. Nejvyšší australský soud svým rozhodnutím zamítl stížnost bangladéšské ženy proti deportacím žadatelů o azyl na ostrov Nauru v Tichém oceánu. Verdikt dává úřadům možnost vyhostit desítky dětí, které se narodily v Austrálii žadatelům o azyl v detenčních centrech.
Verdikt otevírá cestu k deportacím nejméně 37 dětí, které se v Austrálii narodily žadatelům o azyl a z nichž některé jsou již ve školním věku. Podle místních zákonů vzniká nárok na občanství dětem narozeným cizincům v Austrálii až dovršením desátého roku věku, pokud prožily většinu života na australském území. Zdroj: ceskatelevize.cz
Reforma imigrační politiky a zpřísnění podmínek pro žadatele o azyl
Nejnovějším opatřením jsou rozsáhlé připravované změny v imigrační politice, které znamenají pro případné uprchlíky, že budou důkladně prověřováni tajnými službami Austrálie, Velké Británie, USA a Kanady, a bude pro ně velmi obtížné získat azyl.
Podle návrhu reforem vízové politiky, který unikl do médií, se ruší možnost zažádat o trvalý pobyt, dál se zpřísňují testy pro získání občanství a žadatel musí složit kauci (zástavu nebo záruku). Všichni žadatelé o azyl budou monitorováni nejen v průběhu vyřizování žádosti, ale i po jejím případném vyřízení v rámci integračního procesu a následném výjimečném udělení australského občanství.
Vláda je přesvědčena, že migrační vlna přímo souvisí s teroristickými útoky, které se již v zemi staly. Útočníky byli ve všech případech uprchlíci nebo rodinní příslušníci nedávných migrantů, přičemž od září loňského roku přišlo do země pouhých 20 (!) uprchlíků ze Sýrie. Na australském území je však přibližně 12 tisíc syrských přistěhovalců a tajné služby poukazují na radikalizaci některých jednotlivců v této komunitě i jejich obhajobu teroristických útoků.
Mezi další bezpečnostní opatření patří posuzování, zda jsou žadatelé o azyl „vhodnými aspiranty pro život v Austrálii.“ Při tomto posuzování budou vyhodnocovány „informace tajných služeb v rámci monitoringu jednotlivých osob“. Návrhy mají „zásadním způsobem reformovat imigrační a vízovou politiku země s cílem chránit národní bezpečnost a bezpečnost australských občanů“.
V dokumentu je rovněž uveden způsob výběru uprchlíků: "Austrálie bude upřednostňovat kompletní rodiny, které byly po delší dobu zaregistrovány přes UNHCR. Cílem je eliminovat potencionální úmyslnou infiltraci extrémistů a teroristů.“ Toto opatření ve skutečnosti znamená, že uprchlíci před válečnými konflikty, kteří utíkají v posledních měsících, nemají šanci na získání azylu v Austrálii.
Současně již nelze pohlížet na přistěhovalce, že žádají o azyl v „dobré víře“. Podle dokumentu se „očekává, že mezi uprchlíky budou rovněž radikálové, kteří mohou ohrozit bezpečnost země.“
Návrh se odvolává na „poučení“ z přijetí utečenců v době libanonské občanské války mezi roky 1975 a 1990. Austrálie tehdy v rámci migrační krize přijala libanonské utečence, kteří se však stali „nejprominentnější etnickou skupinou mezi australskými sunnitskými extremisty. Historická zkušenost Austrálie se sunnitskými Libanonci ilustruje potenciální nebezpečí a rizika pro národní bezpečnost, spojená s jejich neúspěšnou integrací do společnosti.“
V dokumentu se dál uvádí, že uprchlíci „byli z velké části z chudší a nevzdělané libanonské muslimské populace", a svým příchodem do země zanesli „nový prvek“ do tehdy ve značné míře křesťanské libanonské komunity v Austrálii. Tím prvkem byly extrémistické názory a radikalismus.“
Zdroj: abc.net.au