Austrálie souhlasí s uzavřením uprchlického tábora na Papuy Nové Guineji. Uprchlíky dál odmítá přijmout

Austrálie souhlasí s uzavřením uprchlického tábora na Papuy Nové Guineji. Uprchlíky dál odmítá přijmout
17 / 08 / 2016, 15:45

Zařízení na ostrově Manus bylo otevřeno v roce 2001 a ruku v ruce s australskou politikou ochrany pobřeží se stalo centrální součástí celé australské azylové politiky.

ČTK - Austrálie souhlasí s uzavřením svého tábora se stovkami migrantů na ostrově Manus na severu Papuy-Nové Guineje. Sdělila to dnes vláda Papuy-Nové Guineje, která o to žádala. Kdy se sporný tábor uzavře a co bude s tamnímu migranty, ale neuvedla. K tomu se Austrálie zatím nevyjádřila. Papua totiž tvrdí, že migranti jsou starost Austrálie a ta naopak tvrdí, že žádného z nich nepřevezme. 

Ministr pro imigraci Peter Dutton již dříve řekl, že by mohli být přesunuti do dalšího detenčního zařízení na ostrově Nauru.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v detenčních zařízeních.

Austrálie bude pokračovat v tvrdé protipřistěhovalecké politice

Nejvyšší soud státu Papua-Nová Guinea v dubnu rozhodl, že australský detenční tábor pro uprchlíky na tomto ostrově je protiústavní, že tamní zadržování žadatelů o azyl je porušením jejich práva na osobní svobodu. Soud proto vyzval vlády obou zemí, aby podnikly okamžité kroky s cílem ukončit zadržování 900 migrantů.

"Evropská unie by si měla vzít příklad z australského modelu," uvedl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Premiér Papuy-Nové Guineje Peter O'Neill hned poté slíbil, že bude imigrační centrum uzavřeno. Uvedl, že neprodleně požádá Austrálii, aby navrhla alternativní řešení pro zadržované běžence. Ti, kdo budou uznáni za legitimní uprchlíky, mohou zůstat ve státě Papua-Nová Guinea, "pokud si budou přát stát se platnými členy místní společnosti", dodal tehdy premiér.

Operace na ochranu australských hranic před přílivem nelegálních imigrantů pod názvem Sovereign Borders (OSB) byla zahájena v září 2013. Tehdejší nová vláda v čele s premiérem Abbottem si předsevzala, že zastaví enormní počet žadatelů o azyl, připlouvajících na pašeráckých lodích k australským břehům a to zejméně z Indonésie. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace