Australské námořnictvo platí pašerákům, aby odváželi uprchlíky jinam

Australské námořnictvo platí pašerákům, aby odváželi uprchlíky jinam
Autor fotografie: DollarPhotoClub|Popisek: Imigrace je problém
15 / 09 / 2015, 10:00

Do Austrálie prostě další uprchlíky nechceme! To si řekli australští námořníci, a zaplatili pašerákům za to, aby svou loď otočili a lidský náklad odvezli jinam.

„Loď zachránilo indonéské námořnictvo 31. května. Vyslechli jsme 65 pasažérů a ti nám řekli, že posádka dostala zaplaceno,“ řekl James Lynch, mluvčí OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Plavidlo s běženci bylo nejprve zadrženo lodí australského námořnictva a až pak indonéskou lodí. 54 imigrantů pocházelo ze Srí Lanky, 10 z Bangladéše a 1 z Myanmaru.

Australský premiér Tony Abbott v pátek připustil, použité "kreativní" strategie, jak zastavit lodě s imigranty, ale odmítl sdělit detaily.

Lynch ještě dodal: "Pan Abbott říká, že důvodem je záchrana životů, protože ti lidé riskují své životy na lodích, s čímž souhlasím, ale nejsem si jistý, že dávat je na lodi a posílat zpět je správná odpověď."

Podle mluvčího UNHCR Austrálie vysílá špatný signál jiným zemím v oblastech, kde se řeší problémy s uprchlíky. Mezinárodní smlouvy vyžadují, aby se státy postaraly o imigranty, kteří se ocitnou v nouzi. Indonéské ministerstvo zahraničí již uvedlo, že je velmi znepokojeno informacemi o údajné platbě. Námořnictvo Indonésie sdělilo, že zachytilo pašeráckou loď a zatklo posádku, která přiznala, že každý dostal zaplaceno 5000 australských dolarů, aby se s uprchlíky vrátili.

Místní policejní šéf Hidayat sdělil tiskové agentuře AFP: "Viděl jsem ty peníze na vlastní oči."

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.