Australské Sydney vyhlásilo válku sprejerům. Pomocí kamer s "čichovými" senzory

Australské Sydney vyhlásilo válku sprejerům. Pomocí kamer s &quote;čichovými&quote; senzory
Autor: YouTube|Popisek: Sprejeři v Sydney v "akci"
13 / 05 / 2015, 15:45

Sprejeři způsobí ročně železniční společnosti v Sydney škodu přes 30 milionů dolarů (560 milionů korun).

Vedení městské dopravní společnosti se rozhodlo instalovat do železničních souprav, stanic a tunelů nejnovější technologii - detekční systém, který odhalí při činu vandaly, kteří po vagónech stříkají graffiti.

Systém "Past na myši" monitoruje, co se děje v okolí vlakových souprav a případné sprejery odhalí okamžitě, jakmile použijí první sprejovou barvu. Systém CCTV byl doplněn o elektronické chemické senzory, které nejen detekují výpary ze sprejů a barev, ale spustí alarm v dispečinku a současně vše nahrají. Proškolená ostraha je schopná online sledovat, co a kde sprejeři provádí a aniž to tuší, vyjíždí na místo zásahová jednotka dopravní policie.  

"Past na myši" je naše nejnovější zbraň v boji proti graffiti...vandalové neví, zda jsou sledováni naším systémem" uvedl ministr dopravy a infrastruktury Andrew Constance. Detekční systém je sice použitý teprve krátkou dobu, ale již se podařilo zatknout 30 pachatelů této trestné činnosti. 

Video, kterými se chlubí australští sprejeři na YouTube:

Zdroj: YouTube, HanoHD

Systém je teprve testován a vyhodnocován, ale společnost je přesvědčena, že se jí podaří snížit škody způsobené sprejery. Odstranění graffiti z vlakových souprav totiž stálo v loňském roce daňové poplatníky 34 milionů australských dolarů a rok předtím 30 milionů dolarů. 

Generální ředitel Howard Collins: "Cestující, naši zákazníci, si často stěžují na posprejované vagóny i interiéry a přitom každý měsíc odstraňujeme až 11 tisíc tagů. Vzkazujeme vandalům: Použijte sprej a hodně riskujete."

Společnost schválila "antigraffitovou strategii", která zahrnuje, kromě této technologie, řadu dalších opatření, například:

  • vysazování vegetace v okolí kolejiště, aby se ztížil přístup vandalů
  • stavební a inženýrské úpravy, využití antigraffitových povrchů a vyměnitelných fólií na oknech
  • modernizace monitorovacích systémů CCTV ve vlacích a stanicích 
  • lepší osvětlení v tunelech a stanicích
  • bezpečnostní hlídky.

Zdroj: transport.nsw.gov.au

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace