Australští úředníci prý podpláceli posádky lodí s ilegálními přistěhovalci. Cílem bylo zastavit ilegální migraci.

Australští úředníci prý podpláceli posádky lodí s ilegálními přistěhovalci. Cílem bylo zastavit ilegální migraci.
Autor fotografie: Australská vláda / Jeremy Thomas Parker|Popisek: Australian Customs and Border Protection Service
30 / 10 / 2015, 14:15

Amnesty International shromáždila údajně důkazy o tom, jak australští vládní úředníci podplácí posádky lodí, aby převážené imigranty odvezly od australských úřadů a hrubě zachází a týrají uprchlíky, kteří chtějí v Austrálii požádat o azyl.

Důkazy zajistila Amnesty International na základě rozhovorů s žadateli o azyl, s příslušníky indonéské policie i s posádkami lodí.

Ve své zprávě uvádí, že například letos v květnu úředníci v rámci operace Sovereign Borders (Operace na ochranu australských hranic před přílivem nelegálních imigrantů byla zahájena v září 2013) uplatili částkou 32 tisíc amerických dolarů posádky šesti lodí, na kterých bylo ilegálně převáženo 65 lidí. Za úplatek měli kapitáni odvézt uprchlíky místo na Nový Zéland do Indonésie.  

Do Austrálie prostě další uprchlíky nechceme! To si řekli australští námořníci, a zaplatili pašerákům za to, aby svou loď otočili a lidský náklad odvezli jinam.

Na videu jsou zachyceny svědecké výpovědi, které odhalují, jak zásah australských úředníků ohrozil životy osob, které žádaly o azyl například tím, že je překládaly na jiné lodě, které neměly dost paliva. Amnesty International  podezřívá australské úřady, že se téhož jednání dopustily také v červenci.

Amnesty International považuje operaci Sovereign Borders za jeden z nejhorších projevů šikany zranitelným lidem na útěku. Nicméně výsledkem operace je nulový počet ilegálních imigrantů.

Foto: Australian Government - Australian Customs and Border Protection Service - //www.customs.gov.au/Stop the boats - Operation Sovereign Borders, CC BY-SA 3.0 view terms, File:Stop the boats - Operation Sovereign Borders.jpg, Uploaded by JeremyThomasParkerCreated: 13 September 2013

Tagy článku