Automaticky řízená auta - příležitost pro teroristy!

Automaticky řízená auta - příležitost pro teroristy!
Autor fotografie: flickr.com/Steve Jurvetson
07 / 10 / 2014, 07:30

Zničíme se sami převratnými technickými vynálezy?
Autor foto: Steve Jurvetson

Představitelé automobilky Tesla Motors na konci minulého týdne oznámili, že pro rok 2015 nabídnou na trh automobil (zřejmě Tesla Model S), který bude robotizován z devadesáti procent. Po dálnici bude moci jezdit zcela bez zásahu řidiče. 

Automaticky řízený prototyp Googlu postavený na základech Lexusu RX už brázdí silnice Nevady. Auta bez řidiče představená Googlem nemají dokonce ani volant a pedály. Cestující budou zcela vystaveni libovůli elektroniky. Budou mít k dispozici pouze tlačítka start a stop. Nevada, Florida a Kalifornie, kde se začnou auta bez řidiče volně prodávat v roce 2017, už povolila jejich provoz na svých silnicích.

Aliance Renault Nissan, čtvrtý největší světový výrobce automobilů ohlašuje automaticky řízená auta – auta bez řidiče na rok 2018. Už dnes testují funkční prototypy Nissan Leaf a Renault Zoe. Mercedes vyvinul funkční prototyp automaticky řízeného vozidla limuzínu třídy S. Na systému automaticky řízených aut pracuje automobilka Volvo.

Nadšení pro automaticky řízená auta jako budoucnost automobilového průmyslu pomíjí rizika spojená s provozem aut bez řidiče. V Nevadě stačí, když majitel automaticky řízeného auta složí kauci milion dolarů a jeho stroj může jezdit v běžném silničním provozu. Majitel ani nebude muset být v autě přítomen, ale zodpovídá za škody automaticky řízeným autem způsobené. Až budou automaticky řízená auta uvedená na běžný trh, nebude nutné ani skládat kauci.

Tlak výrobců automaticky řízených aut vedl k tomu, že OSN letos v dubnu předběžně odsouhlasilo Úmluvu OSN o silniční dopravě, která otvírá automaticky řízeným autům cestu na trh. Podle této úmluvy bude řidič muset být přítomen v autě. Odhaduje se, že v roce 2035 bude polovina aut, prodávaných na automobilovém trhu USA, automaticky řízených. 

Jen okrajová pozornost je při všeobecném nadšení a ostrém konkurenčním boji automobilek věnována potenciálním rizikům světlé budoucnosti automobilového průmyslu v podobě automaticky řízených aut. Není dořešeno zabezpečení elektroniky v automaticky řízených automobilech před hackerskými útoky. A je otázkou, zda lze vůbec vyvinout takové stoprocentní zabezpečení. Cílů hackerských útoků může být přitom široká škála. Od snahy způsobit dopravní chaos, přes vraždy na objednávku, až po teroristické útoky, při kterých se automaticky řízená auta mohou stát smrtícími zbraněmi. Teroristé tak mohou v budoucnu získat od civilizace, kterou nenávidí a chtějí zničit, vysoce mobilní nosiče bomb, které dokonce vyloučí riziko obětování vlastního života při teroristickém útoku, jak je to dnes v případě sebevražedných atentátníků.

Psali jsme také:

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

 

Tagy článku