Autonomní kamión Mercedes Benz na německé A8

Autonomní kamión Mercedes Benz na německé A8
Autor fotografie: Mercedes Benz
04 / 10 / 2015, 12:15

Historická premiéra autonomního nákladního vozu v Evropě se odehrála na německé A8.

Dr. Wolfgang Bernhard, člen představenstva Daimler AG představenstva a Winfried Kretschmann, ministerský předseda spolkové země Bádensko-Württembersko, vykonali 2. září historickou cestu v rolích řidiče a spolujezdce, pilotujících jako první na světě sériově vyráběný autonomní automobil na dálnici A8 mezi Denkendorfe a Stuttgartem.

The Highway Pilot

Vozem byl standardní Mercedes-Benz Actros vybavený inteligentním systémem The Highway Pilot, který úspěšně řídil auto během testu autonomního provozu na veřejné komunikací. Vůz je registrován jako testovací vozidlo s mimořádným povolením pro provoz.

"Dnešní premiéra je dalším důležitým krokem k dospívání trhu s autonomními nákladními automobily, a k bezpečné a udržitelné nákladní silniční dopravě budoucnosti. Během světové premiéry našeho kamionu Freightliner v květnu v USA jsme oznámili, že The Highway Pilot bude brzy testován na německých silnicích, a o pouhých pět měsíců později jsme dosáhli tohoto předběžného cíle," řekl Dr. Bernhard.


O amerických testech jsme psali v článku: Autonomní kamión získal licenci ve státě Nevada

Verze The Highway Pilot instalovaná v modelu Actros umožňuje semi-autonomní jízdu. To znamená, že zatímco The Highway Pilot je schopen řídit vůz na dálnicích sám, řidiči zůstává plná odpovědnost, musí v každém okamžiku sledovat provoz a musí být schopen kdykoliv zasáhnout. The Highway Pilot tak může být přirovnán k běžně používaným autopilotům v letectví.

Součástí systému je radar a stereo kamery vpředu, stejně jako osvědčené asistenční systémy, jako je například adaptivní tempomat. The Highway Pilot již absolvoval zhruba 20.000 testovacích kilometrů na zkušebních tratích v Německu a USA.

Zdroj: Daimler

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.