Averze vůči Rusku se stupňuje: Molotovův koktejl zapálil ruské středisko na Kypru v barvách trikolory

Averze vůči Rusku se stupňuje: Molotovův koktejl zapálil ruské středisko na Kypru v barvách trikolory
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: požár ilustrační
27 / 04 / 2023, 12:00

V Ruském středisku vědy a kultury v kyperské metropoli Nikósii vypukl velký požár poté, co byl do budovy vhozen Molotovův koktejl, uvedla ve středu státní agentura TASS s odvoláním na šéfa instituce. Zprávy potvrzuje i agentura Reuters a deník The Moscow Times.

"Kolem 13:30 jsme slyšeli dvě exploze, nejdřív jsme je nemohli s ničím spojit, ale pak se ukázalo, že naše budova začala hořet...Podle očitých svědků bylo do budovy pravděpodobně něco vhozeno," uvedl státem řízená tisková agentura RIA Novosti, která citovala šéfku střediska Alinu Radčenkovou.  

Zdá se, že výbušniny mířily na část budovy, kde se nacházejí kanceláře, doplnila  Radčenková.  Videa očitých svědků zveřejněná online ukazují vysoký oblak kouře stoupající z budovy. Příčina požáru je stále v šetření. 

"Celá budova utrpěla rozsáhlé škody," napsal na Twitteru mluvčí hasičů Andreas Kettis. "Příčiny požáru budou vyšetřovány ve spolupráci s policií a případně i dalšími státními složkami." Ruská diplomatická mise na Kypru později uvedla, že požár byl uhašen a nehlásí žádné oběti. Podle místních zdrojů citovaných Cyprus Times  ale záchranné služby pokračují v pátrání po všech potenciálních obětech, které mohou být stále uvězněny uvnitř budovy .

V komentářích pro ruskou státní televizi Radčenková později uvedl, že útok mohl být reakcí na „aktivní proruskou práci“ prováděnou kulturním centrem.

"Toto je odpověď na naši pevnou pozici a na skutečnost, že stále více Kypřanů podporuje Rusko," uvedla. 

Ta dále bez důkazů tvrdí, že za útokem mohla být místní „proukrajinská diaspora“ nebo západní ambasády na Kypru, „které podporují všechny veřejné osobnosti připravené vykonat práci proti Rusku“. 

Středisko, jehož část je obaleno velkými pásy červené, bílé a modré barvy, v barvách ruské vlajky, provozuje velvyslanectví země. Bylo postaven v roce 1978 a nachází se v oddělené části města od samotného velvyslanectví.

Zdroj: The Moscow times, Reuters.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.