Axis kamery pomohly České zemědělské univerzitě zlepšit bezpečnost

Axis kamery pomohly České zemědělské univerzitě zlepšit bezpečnost
Autor fotografie: Axis Communications|Popisek: Dohledové centrum ČZU Praha
20 / 02 / 2015, 18:15

Jeden z největších českých školních kamerových systémů s trvalým dohledem vsadil při upgradu na Axis.

Na našich stránkách se problematice útoků nejen ve školách a souvisejícího krizového managementu věnujeme pravidelně. Více informací o tom, jak zajistit bezpečnost nejen ve školách najdete v časopise SECURITY magazín

Rozsáhlé investice do nové výstavby přiměly Českou zemědělskou univerzitu (ČZU) k přehodnocení požadavků na bezpečnost a kamerový dohled. Vedle instalace vhodných kamer do nových objektů a obměny dosluhujících přístrojů stál odbor bezpečnosti při ČZU také před výzvou sjednocení roztříštěného kamerového systému.   

ČZU Praha a kamerami AXIS

Řešení

Zakázku realizovala společnost Integoo s.r.o., která navrhla řešit kamerový systém s využitím centrálního dohledového a bezpečnostně - manažerského pracoviště, jež by systém spravovalo. Zároveň byla provedena integrace pod jednotný systém včetně návrhu postupné výměny starších kamer a rozšíření na nové rizikové lokality. V rámci zkušeností s kamerami jiných výrobců si univerzita vyhodnotila a porovnala kvalitu obrazu a pro nové instalace a upgrade stávajících kamerových bodů využila kamer Axis.

Výsledek

Výsledkem bylo získání kontroly nad všemi kamerovými body na univerzitě, včetně celkového přehledu o jejich stáří, kvalitě či úhlu záběru. Na místo nových instalací a jako náhrada za dosluhující kamery byly osazeny kamery Axis a to napříč celým produktovým portfoliem.

„Setkat se zde můžeme s kamerami od těch nejjednodušších, jako je AXIS 206, až po specializovaná řešení typu AXIS 221, AXIS 241S, AXIS M3025, AXIS P1427-LE, AXIS P3346, AXIS P5414E nebo AXIS Q1614. Klíčovým kritériem pro výběr byla zejména kvalita obrazu při vysoce kontrastních scénách nebo v noci, kde jsme vsadili na technologii Lightfinder v kamerách Axis,“ vysvětluje Mgr. Zdeněk Štěpánek PhD., Obchodní ředitel společnosti Integoo s.r.o.

Od roztříštěných řešení s nespolehlivými výstupy k centrálnímu kamerovému systému s ostrým nočním viděním

Dohled nad rozsáhlými pozemky a provozem na ČUZ v Praze se prakticky od svých počátků neobešel bez nutnosti využívání dohledových (nejprve analogových, později IP) kamer. Díky absenci jednotného plánu rozvoje disponoval každý objekt vlastním kamerovým systémem, měl jiného správce a jednalo se o různě kvalitní řešení nesourodé skupiny výrobců. V této době také nebylo možné zajistit jednotnou správu všech kamer, ani možnost centrálního vyhodnocení určité události. Neexistovala jednotná centrální evidence instalovaných kamerových bodů a o možnosti jednotného dohledu, servisní správy a zejména pak jednotného vyhodnocení událostí si mohl provozovatel nechat pouze zdát. Z těchto důvodů se univerzita rozhodla řešit kamerový systém komplexně s využitím centrálního dohledového a bezpečnostně - manažerského pracoviště, které by za celý systém zodpovídalo.

Řešení na ČZU Praha

Jak probíhal výběr kamer

Roztříštěnost systémů se nakonec ukázala také jako výhoda. Díky zkušenostem s kamerami různých výrobců si univerzita mohla objektivně vyhodnotit a porovnat kvalitu obrazu a další funkce kamer. Když se rozhodovalo o tom, jaké kamery nakonec zvolit pro nové instalace a náhradu za dosluhující řešení, padla volba na řešení Axis jak z důvodu vysoké kvality obrazu v noci, kde byla využita technologie Lightfinder, tak i při práci s vysoce kontrastními scénami.

„Podstatným benefitem bylo také vyšší rozlišení nových kamer (v rozmezí od 1 do 5 MPix v závislosti na požadavcích u konkrétního kamerového bodu) nebo přechod na napájení PoE (Power over Ethernet) což vedlo k úsporám při instalaci u všech nově osazovaných kamer,“ dodává Štěpánek.

Dalším hlediskem byla možnost využívat několik různých streamů z jedné kamery v rámci jednotného video management software, kterým se stal program Omnicast (později Security Center) kanadské společnosti Genetec. Z více jak 120 kamerových bodů v areálu ČZU tvoří dnes Axis kamery přibližně polovinu a plánuje se jejich další rozšiřování.  

Přečtěte si článek "Novátorské trendy a technologie pro videodohled od roku 2015"

Přínos integrace

Všechny kamerové body univerzity jsou dnes spravovány centrálně a dohled nad nimi probíhá na bezpečnostním velínu. Díky tomu bylo možné získat celkový přehled o všech kamerových bodech na univerzitě, jejich stáří, kvalitě, úhlu záběru apod. Společně s tím se provedlo vyhodnocení a návrh řešení na jejich integraci pod jednotný systém včetně návrhu jejich postupného upgrade a také rozšíření na nové rizikové lokality.

„Velmi jsme ocenili schopnosti kamer Axis při práci ve ztížených světelných a klimatických podmínkách,“ říká Ing. Libor Šup, vedoucí Odboru bezpečnosti České zemědělské univerzity v Praze.

Kamerový systém je provázán také s dalšími bezpečnostními technologiemi v areálu, klíčovým prvkem se zde stala centrální integrační nadstavba INTEGRA, která umožnila propojit kamerový systém se zabezpečovacími a požárními systémy.  Dále bylo spojeno vzdálené ovládání závor s kamerovým systémem a vjezdovými interkomy. Práce obsluhy velínu je díky tomu mnohem rychlejší a efektivnější.

Zajímavou funkcí kamerového systému, kterou umožnila podpora otevřené platformy v kamerách Axis, bylo také propojení s již dříve instalovaným systémem čtení registračních značek vozidel CARTAG, který umožňuje hlídat dodržování přidělených práv k vjezdu a parkování uvnitř areálu ČZU. Řešení na ČZU Praha - SYSTEM CARTAG

Přečtěte si článek o kamerách s tepelným alarmem pro dálkové sledování teplot kritických zařízení.

Autor: Axis Communications

Psali jsme také:

1. číslo Security Magazínu, rok 2015

Axis kamery pomohly České zemědělské univerzitě zlepšit bezpečnost

Entry přístupový systém...aneb konec školníků v Čechách

Deset doporučení k zlepšení bezpečnosti škol

Pokyny ke stanovení úrovně zabezpečení škol

Návod americké FBI jak přežít útok šíleného střelce

Bezpečnost ve školách - jak dál? Řešení existuje

ASIS CZ - diskuze o bezpečnosti škol u kulatého stolu

Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano

Bezpečnost škol po útoku ve Žďáru nad Sázavou

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

Stratocaching - kamera AXIS F44 zaznamenala výstup balónu do stratosféry

Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu

Síťová kamera DINION zaznamenává obraz v rozlišení 4K ultra HD

Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Enkodéry - elixír mládí pro analogové kamerové systémy

VIDEO: Policisté z KPJ a SPJ Praha cvičili na stadionu Sparty zákrok proti chuligánům

Axis představuje inovativní dohledové řešení se zorným polem 360° a přiblížením detailů

Ostrava – Sparta: selhala bezpečnostní opatření nebo fotbalová asociace?

Full HD kamera Axis P5415-E

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.