Až 100 tisíc Pražanů na dvacet minut bez elektřiny

Až 100 tisíc Pražanů na dvacet minut bez elektřiny
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
24 / 10 / 2014, 16:15

20.10.2014 / Rozsáhlé části Prahy byly v noci přes dvacet minut bez proudu. Zastavilo metro i tramvaje, Krčská nemocnice spustila náhradní zdroje. Důvod: výpadek transformátoru na Chodově.
Zdroj: ČTK, Rozhlas.cz, ECHO24, coolhousing.net

O tom, že Praha má velký problém v systému zajištění dodávek elektrické energie a že není příliš připravena na masivní blackout jsme psali v našem článku "Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…"

Bez veřejného osvětlení, bez metra a tramvají, Krčská nemocnice použila záložní zdroj

Pražané a návštěvníci Prahy dostali malou ochutnávku většího výpadku elektřiny v noci z neděle na pondělí. Zhruba 100 000 domácností ve třech městských částech Prahy postihl těsně po půlnoci výpadek proudu. Bez elektřiny se ocitla zhruba na půl hodiny celá Praha 4, část Prahy 10 a část Vinohrad a Žižkova. ČTK to ráno sdělil mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. V těchto oblastech nejezdilo ani metro a tramvaje, výpadek postihl i důležité servery, internet a telefonní linky. Příčinou byl výpadek rozvodny v Chodově, která patří společnosti ČEPS. Podle mluvčí ČEPS Terezy Soukupové se příčina zjišťuje (zdroj: ČTK, ceskenoviny.cz).
Výpadek postihl podle serveru Pražského dopravního podniku provoz metra mezi stanicemi Pražského povstání a Háje. Téměř půl hodiny nejezdily ani tramvaje v centrální a jižní části Prahy. Bez elektřiny byla údajně i Thomayerova nemocnice, která využila náhradních záložních dieselagregátů. 

Příčina? Opět transformátorovna Chodov

„Asi jednu minutu po půlnoci došlo k výpadku 400 megawatt transformátoru rozvodny České energetické přenosové soustavy (ČEPS) v Praze na Chodově a na dispečinku Pražské energetiky okamžitě začali dispečeři postižená místa přepojovat na jiné zdroje napájení,“ řekl Českému rozhlasu Holubec. Trafostanice je stále mimo provoz a technici zjišťují příčiny závady. Chodovskou rozvodnu má na starosti (ČEPS). Firma bude závady odstraňovat minimálně do dnešního večera nebo možná až do zítřka.

Internet, telefonní linky, servery

Podle serveru coolhousing.net nejnovější výpadek elektřiny ohrozil internetové, datové a další služby Pražanů. Kromě domácností, veřejného osvětlení a městské hromadné dopravy postihl postihl rovněž i napojené serverovny, tedy internet, onlineové telefonní linky, kriticky důležité aplikace, finanční operace, e-shopy a další důležitá zařízení.

Opatření proti velkému a dlouhodobému výpadku eletřiny? 

V redakci máme seznam 36 opatření, která je nutné přijmout Magistrátem hl. m. Prahy i Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami - tato opatření  jsou výsledkem dubnového cvičení Blackout 2014, které mimochodem odhalilo závažné nedostatky v oblasti záchranných činnosti i samotné organizace. Už 9. října letošního roku jsme požádali pražský magistrát o zodpovězení našich otázek týkající se plnění těchto opatření, bohužel zatím jsme odpověď nedostali. 

Tak tedy budeme čekat a urgovat a třeba se dočkáme změny k lepšímu. Jen, aby už nebylo pozdě...Jde totiž minimálně o bezpečnost lidí i majetku.

Psali jsme také:

Jak se připravit na výpadek elektřiny?

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

 

Tagy článku