"TTIP je listina práv pro bohaté a mocné, která obyčejným lidem nic dobrého nepřinese". Obyčejní lidé proti ní demonstrují, nadnárodní korporace a politici jí hájí. Proč?
Mainstreamová média odhadují počet demonstrantů na 60.000, organizátoří až 250.000. V každém případě se jedná o největší manifestaci v německém hlavním městě za posledních několik let.
Sobotní demonstraci uspořádal Německý odborový svaz a spotřebitelské a ekologické organizace, a to pod heslem "Za spravedlivý světový obchod". Obávají se, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje. Výhrady vyjadřují i k dohodě s Kanadou, která už je schválená a vyzývají, aby nebyla ratifikována. (Zdroj: ČTK)
YouTube, RT Deutsch
Německá kancléřka Angela Merkelová opakovaně tvrdí, že je nutné urychleně přijmout tuto dohodu: "„Naším cílem je dosáhnout obrys dohody do konce roku, pokud je to možné,“ řekla i na shromáždění organizovaném její Křesťanskodemokratickou stranou. „Musíme urychlit naše jednání. Jsem přesvědčena, že možnosti převažují nad riziky.“
Petici proti ratifikaci smlouvy TTIP už podepsalo přes 3,294.000 lidí z celé Evropy.
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.
TTIP je supertajná obchodní úmluva mezi EU a USA. Jde v ní o to, kdo, jak a v čím zájmu bude vytvářet pravidla, která rozhodují, jak bezpečné budou potraviny, jež denně jíme, jaké toxické chemikálie se dostanou do našeho jídla, oblečení, kosmetiky a dalších výrobků.
Problém je, že TTIP od začátku jde na ruku velkým hráčům, kteří mají dostatečné prostředky, aby ovlivnili pravidla ve svůj prospěch. Shrnuto a sečteno: TTIP je listina práv pro bohaté a mocné, která obyčejným lidem nic dobrého nepřinese. Proti TTIP protestují odbory, spotřebitelské organizace, německý svaz malých a středních podniků, nevládní organizace hájící veřejný zájem, zemědělské organizace, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz a další a další. Petici proti TTIP už v Evropě za poslední rok podepsaly téměř tři miliony lidí. Osobnosti jako Jamie Oliver varují před katastrofálními dopady na evropské zemědělce a bezpečnost potravin. (Zdroj: parlamentnilisty.cz)
Že je dohoda TTIP obestřena tajemstvím potvrzuje fakt, že Wikileaks nabízí 100.000 eur za informace o ní. Nakonec každý, kdo dohodu viděl (vyjednavači mezinárodních korporací a jejich politici) podepsal formulář, kde slíbil: „že bude zacházet s vyjednávanými texty a dalšími dokumenty, které kolují během vyjednávání, jako s důvěrnými vládními informacemi“ a „že tyto požadavky důvěrnosti budou platit čtyři roky po vstupu TPP v platnost“. (Zdroj: aeronet.cz)