Ázerbájdžán si vyřizuje účty s teroristy

Ázerbájdžán si vyřizuje účty s teroristy
19 / 07 / 2018, 15:00

Ázerbájdžán, desetimiliónová sekulární republika na východním Kavkaze s nominálně muslimskou populací, která do Česka dodává třetinu jeho spotřeby ropy, si vyřizuje účty s islámskými teroristy. 3. července zaútočili dva atentátníci na starostu města Ganja Elmara Valiyeva, těžce ho zranili a připravili o život jednoho z jeho osobních strážců. Podezřelí byli dílem zadrženi, dílem zneškodněni během deseti dnů.

Útok na starostu Ganji, třetího největšího města v Ázerbájdžánu s více než 300 tisíci obyvateli, přišel 3. července. 10. července následoval v Ganje policejní zátah proti osobám podezřelým z atentátu, lidem s kriminální minulostí, kteří podle některých zdrojů prošli polovojenským výcvikem ve městě Gum, centru radikálního Šíitismu v sousedním Íránu.

Psali jsme: Ázerbájdžán vydal zatykač na českého europoslance Štětinu

Na obranu atentátníků se postavilo několik desítek islámských radikálů, kteří napadli zasahující policisty noži a připravili o život dva policejní důstojníky.

Přesto se podrželo jednoho z podezřelých zadržet. Druhý atentátník byl později zneškodněn v přestřelce se speciální jednotkou, když se postavil zasahujícím policistům na odpor. Další čtyři desítky islámských radikálů byly zatčeny.

Ázerbájdžán je sekulární a tolerantní stát s významnou židovskou menšinou, který jako první země s muslimskou populací udělil v roce 1918 ženám volební právo, dva roky před tehdejším Československem a dokonce i před USA.

Přestože stav místní demokracie bývá některými nevládními organizacemi kritizován, země udržuje na poměry regionu vysoký standard ochrany lidských práv včetně ustanovení ombudsmana, chrání rovnoprávnost mužů a žen a toleruje dokonce i akce typu Gay Pride. Teroristický incident v Ganje je ojedinělý. Ázerbájdžán je mimořádně bezpečnou zemí.

Psali jsme: Reportéři ČT se potřetí zapojili do informační války Arménie s Ázerbájdžánem

S výjimkou venkovských oblastí je Ázerbájdžán moderní stát se západním životním stylem, ve kterém není zakázán ani prodej alkoholu (přestože místní dávají přednost vynikajícímu čaji).

Reakce bezpečnostního aparátu na teroristický útok v Ganje byla nekompromisní a oproti západním státům, kde bylo islámským radikálům umožněno přes informace tajných služeb řadu let indoktrinovat muslimskou mládež a verbovat ji do řad Islámského státu, rychlá a účinná.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace