Autor fotografie: YouTube/screenshot
Německé úřady prý ztěžují azylové řízení a nutí přistěhovalce, aby se vrátili zpět do vlasti.
Stejně jako v řadě dalších evropských zemích, i v Německu se snaží úřady radikálně snížit počet žadatelů o azyl. Před několika dny schválil německý parlament balíček zákonů, které umožňují snadnější deportaci přistěhovalců. A současně poslala vláda Angely Merkelové charterové letadlo s 125 afgánskými přistěhovalci zpět do Kábulu.
Americký server npr.org zveřejnil článek, ve kterém uvádí, že spousta žadatelů o azyl tvrdí, že se raději dobrovolně vrátí zpět domů, než aby byli k návratu přinuceni. Tomu odpovídá i neustále se zvyšující počet cestujících na terminálu C berlínského letiště Tegel, kde čekají stovky lidí, aby se mohly vrátit zpět do Bagdádu a Erbílu. Většina z nich jsou právě iráčtí žadatelé o azyl, kteří už nechtějí dál čekat v Německu.
Reportérovi NPR se svěřili někteří z azylantů, že už nebudou dál snášet "neslušné zacházení ze strany samotných vládních pracovníků, kteří jim mají pomáhat." Například Fahad, který přišel do Německa před šesti lety, pozval svoji dceru a její vnoučata do Německa, aby s ním bydleli v jeho dvoupokojovém bytě, aby nemuseli přespávat v uprchlickém táboře. Ale německý majitel bytu mu to zakázal, protože tolik lidí prý nemůže žít v tak malém bytě. "Proč nám to dělají tak těžké? Samozřejmě, raději bychom zůstali u nás doma, v naší zemi."
Bernd Mesovic z německé humanitární organizace PRO Asyl obviňuje vládu, že svojí taktikou, kdy všechno protahuje a zpožďuje, vlastně povzbuzuje azylanty k odchodu ze země. Mezitím, co azylanti čekají na vyřízení žádostí o azyl, jsou jim údajně odepírány různé výhody nebo jazykové kurzy, což přispívá k frustraci uprchlíků.
Je těžké odhadnout, kolik žadatelů o azyl se rozhodlo opustit Německo. Vláda eviduje jen ty, kteří požádali úřady o pomoc při svém návratu a v loňském roce to bylo pouhých 724 Iráčanů.
Poslanec Bundestagu Stephan Mayer tvrdí, že některé části Iráku jsou bezpečné, zvláště v poslední době, kdy se podařilo osvobodit je od IS. "Není zas tak těžké žít v Kurdistánu nebo v severním Iráku, takže nevidím žádný problém, pokud se Iráčané rozhodnou vrátit zpět do Erbílu." Současně ale kategoricky popírá, že by německé úřady úmyslně protahovaly azylové řízení. "Ale pokud se rozhodnou jít zpět domů do vlasti a odradí další potencionální uprchlíky před cestou do Evropy, tím lépe," doplňuje Mayer.
Iráčan Ahmed al-Jawad, který také doufal, že dostane v Německu azyl říká, že toto poselství vyřídí všem svým přátelům a známým v Bagdádu a dodává: "Raději zemřu v Iráku, než abych byl v Německu ponižovaný."