B-52 se probouzí z pouštního spánku

B-52 se probouzí z pouštního spánku
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ghost Rider - ready to serve
16 / 03 / 2015, 10:15

13. března se zvedla do vzduchu legendární B-52. Letoun s přezdívkou Ghost Rider byl uložen sedm let ve skladu v arizonské poušti.

Stratofortress Ghost Rider je stará 53 let, ale po provedení upgrade se začlení do služby v letectvu Spojených států. Je to poprvé, co U.S. Air Force oživila bombardér B-52, který byl v dlouhodobém pouštním úložišti v Boneyard, kam jsou letadla posílána po svém vyřazení z letectva.

B-52 nad pouští

Ghost Rider, číslo 61-1007 byl uložen na poušti od roku 2008. Na stejném místě jsou uloženy tisíce letadel, protože suché pouštní prostředí pomáhá konzervovat stroje. Některá letadla jsou používána jako zdroj náhradních součástek, ostatní čekají na opětovné zařazení do služby. Ghost Rider bude první B-52, která se z Boneyardu po přestavbě vrátí do služby.

Po nezbytných krocích jako výměna pneumatik, palivových trubek a otestování motorů se B-52 vydala 13. února do nového domova, letecké základny Barksdale Air Force Base v Louisianě, což je nějakých 1 000 mil.

I tak letěl Ghost Rider celou dobu přibližně poloviční rychlostí, v nižší výšce a s vytaženým podvozkem.

Posádka se skládala z pouhých tří lidí, pilota Keitha Schultze, co-pilota a navigátora. Schultz je s nalétanými 6 500 hodinami s B-52 nejzkušenějším pilotem na tomto stroji.

„Měli jsme štěstí, že jsme měli po celou cestu dobré počasí, protože nebyla nainstalována navigační zařízení,“ řekl Schultz.

Ghost Rider nahradí v Barksdale jino B-52, která byla poškozená požárem.

USA aktuálně provozuje 58 strojů v aktivní službě a 18 je rezervě.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku