Babiš má po krajských volbách namířeno do Strakovky hlavním vchodem. I nadále hledá soupeře

Babiš má po krajských volbách namířeno do Strakovky hlavním vchodem. I nadále hledá soupeře
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Strakova akademie
09 / 10 / 2016, 17:00

Podle očekávání Andrej Babiš vyhrál v krajských volbách a nepochybně i stejně uspěje ve volbách senátních. ,,Oranžové tsunami", které začalo v roce 2008, tak vystřídá ,,modré tsunami". Ministr financí se tak stává i horkým favoritem na vítězství v parlamentních volbách, které se budou konat přesně za rok. Je tak pravděpodobné, že výsledky krajských voleb budou s drobnými korekcemi kopírovat výsledky celostátních voleb.

KOMENTÁŘ

Jediným úskalím může pro Babiše být fakt, že nebude moci naplno využít svého volebního vítězství. V několika krajích se totiž proti němu zcela jistě spolčí ostatní strany, jen aby jej vyšachovaly ze hry. V Hradeckém kraji se zástupci poražených stran již v podstatě dohodli na velmi ,,pragmatické" spolupráci, která je jednoznačně namířena proti vicepremiérovi a jeho hnutí.

Nepochybně však tento volební úspěch ANO posílí v jeho snaze být hlavní vládnoucí stranou a mít svého premiéra. O to koneckonců usiloval Babiš již od začátku vlády v roce 2013. Protože se Babiš nenechá nikým dirigovat, a už vůbec ne premiérem Sobotkou, jeho plánem bylo ve vhodný okamžik vyvolat předčasné volby, pokud by měl v průzkumech veřejného mínění pohodlný náskok před ČSSD. Tento scénář se nerealizoval a zřejmě už ani nerealizuje. Babiš má totiž nyní velmi komfortní výchozí pozici před ČSSD.

Na druhé straně je pravděpodobné, ž i když se dovládne do řádného termínu, vztahy uvnitř koalice se velmi zostří, a to především mezi Bohuslavem Sobotkou, který ve volbách prohrál, a zvítězivším Andrejem Babišem. Několik měsíců před termínem parlamentními volbami budeme svědky ,,hnojometné" kampaně, kterou za Babiše jako obstarají jím vlastněná média.

Pokud se nic dramatického v příštím roce nestane, dojde ve Strakově akademii ke střídání stráží. Babiš obsadí křeslo premiéra a splní si svůj sen, kdy bude stát řídit jako firmu. ČSSD u toho však vůbec nemusí být. Naopak, po těchto krajských volbách má Česká republika nakročeno spíše k pravicové či středopravé koalici. Jaroslava Jermanová z hnutí ANO již tento směr jasně naznačila - ČSSD záměrně skandalizuje hnutí ANO, a i když místopředsedkyně sněmovny a priori nevylučuje spolupráci se sociálními demokraty, bude preferovat pravicové krajské koalice.

Pokud k tomu bude mít prostor, pak Babiš tento vzor okopíruje i na celostátní úrovni, protože s ČSSD vládl jen s největším sebezapřením. To by znamenalo, že ČSSD by mohla klidně skončit po příštích parlamentních volbách i v opozici a konec Sobotky v čele ČSSD.

Jak má ANO nakročeno být alespoň na nějaký čas politickým hegemonem, tak ČSSD vyklízí pole. Babiš v současné chvíli nemá soupeře. ČSSD pouze stínuje a Sobotka jako premiér není schopen být vůči ANO razantní a nastolovat odbornou a veřejnou agendu. Nekonfrontuje Babiše s věcnými a odbornými problémy, jak jsem psal ve včerejším komentáři, neboť se obává krachu koalice. I když Babiš postrádá zkušené kádry (respektive ,,profíky", kteří to zařídí), kvůli nimž se rozpadají koalice na řadě radnic, nebude hrát tento jinak podstatný fakt žádnou roli.

Babiš s prakticky nevyčerpatelnými finančními zdroji a obrovským mediálním zázemím a slabostí svých soupeřů prostě prohrávat nemůže.

 

Tagy článku