Babiš podepsal petici za zachování naší fungující zbraňové legislativy

Babiš podepsal petici za zachování naší fungující zbraňové legislativy
Popisek: Andrej Babiš, Lubomír Metnar a a Pavel Černý
28 / 03 / 2018, 09:30

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Lubomír Metnar déle než hodinu jednali se zástupci petice "Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní". Petice byla již v minulém roce opakovaně projednávána ve výborech Sněmovny i na plénu Senátu, a zjevně tedy pro vládu, Sněmovnu i Senát představuje hlavního partnera ve věci zbraňové legislativy a souvisejících občanských práv a svobod. Tato rozšířená nová petice spolu s předchozí verzí posbírala již přes 130 000 podpisů lidí z řad odborné i laické veřejnosti, přičemž v ČR je registrováno přibližně 300 tisíc legálních držitelů zbraní.

Ve sněmovně je nyní před prvním čtením vládní novela českého zákona o zbraních (č. 119/2002 Sb.), která implementuje kontroverzní směrnici EU (č. 2017/853) o kontrole nabývání a držení zbraní. Sněmovna však 27. 2. 2018 tuto novelu stáhnula z programu jednání, mimo jiné z důvodu probíhající žaloby na neplatnost směrnice, kterou minulý rok podala ČR, přičemž tuto žalobu podporuje i Polsko a Maďarsko. Zástupci petentů ocenili zdrženlivost zákonodárců, protože neuvážené přijetí implementační novely by působilo jako destabilizující provizorium - lépe je půl roku či rok počkat než bude žaloba rozhodnuta nebo než budou propracované a hotové nové zbraňové zákony. Časté, nekvalitní, nejednoznačné a kontroverzní novely zákonů nikdy nepřispívají k důvěře a vymahatelnosti práva, což je v oblasti zbraňových zákonů zvláště kritické.

psali jsme: Četníci vystoupili na happeningu proti směrnici EU o regulaci zbraní. Odpor českých občanů proti odzbrojení pokračuje

Andrej Babiš

Petenti zdůraznili premiérovi i ministrovi vnitra, že díky stávajícím kvalitním zbraňovým zákonům ČR, zcela odlišným např. od USA, figurujeme ve světovém žebříčku již druhým rokem jako šestá nejbezpečnější země, zatímco duchovní matky odzbrojovací směrnice EU, Velká Británie a Francie s permanentním výjimečným stavem, se potácejí až v páté desítce bezpečnosti za Ghanou a Sierrou Leone (www.visionofhumanity.org/indexes/global-peace-index ). Přesto se tyto země snaží populisticky ordinovat ostatním recepty na bezpečnost ve formě smrtícího koktailu restrikcí, který se ani v jejich vlastních zbraňových zákonech absolutně neosvědčuje, protože zločinci a teroristé zákony nedodržují, a zbraně si vždy opatří nelegálně.

psali jsme: Boj proti odzbrojení českých legálních držitelů zbraní zaznamenal dílčí, ale významný úspěch

Petiční výbor projevil důvodné obavy, že zástupci Evropské komise se nechali opakovaně slyšet, že směrnice o zbraních bude v budoucnu ještě přitvrzovat. Premiér Babiš i ministr Metnar se vyjádřili ve smyslu, že rozhodně chápou závažnost celého tématu, a že si samozřejmě přejí zachování úrovně bezpečnosti v ČR, a že budeme nadále spolupracovat, a to i na úrovni expertní skupiny zřízené ministerstvem vnitra. Závěrem šéf ANO řekl své ANO této petici, kterou po přečtení spontánně podepsal. Věříme, že jeho postoj nevyjadřuje jen postoj osobní, ale že je dalším rozšířením mozaiky podpory napříč politickými stranami a hnutími, ve prospěch zachování vnitřní i vnější bezpečnosti nás všech.

Tagy článku