Babiš prý Orbána přesvědčil, že regionální banka teď není potřeba

Babiš prý Orbána přesvědčil, že regionální banka teď není potřeba
Autor fotografie: : flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Viktor Orbán
29 / 01 / 2018, 06:30

Vznik středoevropské regionální rozvojové banky není v tuto chvíli potřebný. Na tiskové konferenci to dnes řekl maďarský premiér Viktor Orbán, který o vytvoření banky usiloval.

Český premiér Andrej Babiš, se kterým dnes po summitu zemí visegrádské skupiny (V4; Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) jednal, jej prý přesvědčil, že bude lepší soustředit se na společné financování jednotlivých projektů. Babiše zaujal například projekt rychlodrah.

Babiš na tiskové konferenci po jednání s Orbánem zopakoval, že podle něj není potřeba vytvářet zvláštní středoevropskou rozvojovou banku. Domlouvat by se měly země na konkrétních projektech. Nadšený byl podle svých slov z maďarského projektu spojení Budapešti s Bělehradem a s Kluží rychlovlaky. Právě na rychlejším železničním spojení by podle něj Česko a Maďarsko měly v budoucnu spolupracovat.

Nápad na vznik regionální rozvojové banky představil Orbán už před časem a získal pro něj podporu mimo jiné předsedy polské vlády Mateusze Morawieckého. Veřejnoprávnímu maďarskému rozhlasu Orbán před týdnem řekl, že regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a střední Evropa proto musí hledat financování z mimoevropských zdrojů. K tomu měla sloužit právě regionální rozvojová banka.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.