Babiš se v Bruselu sešel s Junckerem, mluvit mají o EU či migraci

Babiš se v Bruselu sešel s Junckerem, mluvit mají o EU či migraci
Popisek: Jean-Claude Juncker
30 / 01 / 2018, 06:30

Premiér Andrej Babiš se večer v Bruselu setkal s předsedou Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem.

Na schůzce by se měli podle diplomatů bavit nejen o celounijních tématech, především pak o budoucnosti směřování bloku, ale také o věcech důležitých pro Českou republiku, jako je budoucnost unijních fondů anebo migrační problematika.

Český premiér v demisi a šéf unijní exekutivy si před novináři krátce potřásli rukama. Juncker pak, jak je u podobných příležitostí jeho zvykem, při odchodu k jednání poplácal Babiše po zádech. Oba politici, kteří se už viděli v prosinci na summitu EU, spolu budou hovořit francouzsky a schůzka má pro ně být příležitostí k navázání osobních vztahů.

Babiš už dopředu avizoval, že předsedovi Evropské komise zopakuje odmítavý postoj Prahy k možnosti vzniku trvalého mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl v případě krize. Podobnou věc navrhla komise v roce 2016 v reformě unijního azylového systému pro situace, kdy by se některý členský stát s přílivem migrantů nedokázal vypořádat sám. Na věci nepanuje shoda, kromě České republiky podobný postup odmítají i další státy ze střední a východní části unie. Členské státy tak o podobě reformy dál jednají. Loni dali premiéři a prezidenti bloku najevo, že kontroverzní věc by bylo lépe vyřešit shodou všech, čas si na to dali do poloviny letošního roku.

Český premiér Andrej Babiš se 29. ledna 2018 v Bruselu setkal s eurokomisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou. Před setkáním s Junckerem se Babiš ve stejné budově sešel s unijním vyjednavačem pro odchod Británie z EU Michelem Barnierem. Tomu zopakoval postoj České republiky k jednání a podle diplomatických zdrojů ho pozval k návštěvě České republiky. Barnier by tak mohl do Prahy přijet zřejmě někdy na jaře.

Dnešní sérii bruselských kontaktů zahájil Babiš s komisařkou pro spravedlnost Věrou Jourovou, někdejší významnou postavou jeho hnutí ANO.

Český premiér dorazil do Bruselu v době, kdy v Evropské unii začínají vážné diskuse o její další podobě. Sílí úvahy o prohlubování hospodářské a měnové unie, o změnách ve fungování eurozóny. Je to částečně reakce na rozhodnutí Británie z evropského bloku odejít.

Babiš se potká také s prvním místopředsedou komise Fransem Timmermansem. S ním by se, stejně jako s Junckerem, mohl bavit o budoucím víceletém finančním rámci či o migrační problematice.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace