Babiš se vzteká! Pokud nebudu moct podnikat, koalice nemá smysl

Babiš se vzteká! Pokud nebudu moct podnikat, koalice nemá smysl
Autor: By David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 4.0|Popisek: S Krnáčovou sáhl Babiš pěkně vedle, ostatně jako s mnoha jinými komunálními politiky ANO
01 / 03 / 2016, 14:00

Komentář/Tento týden budou poslanci definitivně schvalovat zákon o střetu zájmů. Iniciativou TOP 09 se do něj dostal pozměňovací návrh, díky němuž by ministři nesměli být spoluvlastníky ve firmách s 40 a více procenty. O podpoře uvažují i lidovci a ČSSD, Babiš proto hovoří o možném pádu koalice.

Do nástupu hnutí ANO, bylo nepsaným pravidlem, že členové vlády nebyli vlastníky firem (alespoň ne dohledatelným způsobem), které jakkoli podnikají se státem. Vše se změnilo zvolením Andreje Babiše a jeho lidí do poslanecké sněmovny. Současný ministr financí a místopředseda vlády se nijak netajil, že hodlá nadále podnikat ve své firmě Agrofert a nepřerušovat ani jiné podnikatelské aktivity a že jeho firmy se budou i nadále ucházet o státní zakázky. Aby si vše pojistil, koupil si politik také celou mediální skupinu MAFRA, která vydává hned několik titulů. Střet zájmů jako by v politice přestal existovat. Během jediného roku tak českou kotlinu ovládnul oligarcha, kterého některá zahraniční média srovnávají s Berlusconim.

Své voliče ale, jak zdůrazňuje sám Babiš, neoklamal, a proto ani nevidí důvod, proč by se měla do budoucna omezovat jeho moc nebo moc nějakého jiného podnikavce, který chce dělat byznys a politiku zároveň a pěkně "transparentně". Ostře proto odsoudil pozměňovací návrh novely zákona o střetu zájmů, který načetl poslanec opoziční TOP 09, Martin Plíšek a který se zalíbil i dosavadním Babišovým koaličním partnerům.

"Tak zaprvé, tenhle návrh nic neřeší a dělá z lidí jen blázny! Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, že mu nepatří!" uvedl Babiš pro ČTK.

V narážce na politické pokrytectví a léta zaběhlou praxi, kdy politici vlastní přes nastrčené osoby různé firmy nebo přes ně nakupují nemovitosti, má Babiš pravdu. Má pravdu i v tom, že lidé o jeho střetu zájmů věděli (otázka je, jestli si také „uvědomili“) a stejně si ho zvolili. Babiš zkrátka jen legalizoval to, co se celkem běžně děje (nejen) v české politice skrytě. Tuhle bitvu tedy u svých příznivců rozhodně nemůže prohrát.

Jestli dojde zároveň i k pádu koalice, pokud projde zákon o střetu zájmů dolní komorou, se záhy ukáže. A v případě předčasných voleb se také ukáže, jak to je reálně s volebními preferencemi, se kterými se také (nejen) v České republice tak trochu kouzlí. Pro pravicové voliče to bude opravdu dilema – „čistý“ Kalousek, případně „čistá“ ODS versus „špinavý“ Babiš…

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace