Babiš slaví drtivý triumf. Sociální demokraté dostali smrtící úder na solar

Babiš slaví drtivý triumf. Sociální demokraté dostali smrtící úder na solar
Popisek: Andrej Babiš
22 / 10 / 2017, 08:00

V parlamentních volbách triumfovalo hnutí ANO, které získalo necelých 30% hlasů. Totálně vyhořela sociální demokracie, pro niž je to jeden z nejhorších volebních výsledků v její historii.

Parlamentní volby, které včera proběhly v České republice, v podstatě potvrdily předvolební prognózy. Drtivý triumf Andreje Babiše a jeho hnutí ANO a prohru sociální demokracie, která je ovšem mnohem katastrofálnější, než předpovídaly průzkumy. Slaví také hnutí STAN a SPD Tomia Okamury, do parlamentu úspěšně ,,doplula" také Pirátská strana.

psali jsme: Protibabišovské ,,válečné tažení" znamená politickou sebevraždu

Volby prokázaly jeden zásadní fakt: Hnutí ANO dokázala daleko lépe prodat vládní úspěchy než sociální demokraté. Andrej Babiš byl akčnější, srozumitelnější a v konečném důsledku přesvědčivější než jeho úhlavní rival Bohuslav Sobotka. Ten se neukázal jako vhodný lídr do voleb, stejně tak Lubomír Zaorálek či Milan Chovanec. Bylo to prašť jako uhoď.

Volby zároveň potvrdily společenskou tendenci, která je zde patrná minimálně od parlamentních voleb v roce 2010. Tradiční strany dále oslabují a sílí antisystémová hnutí, které reprezentují právě ANO či SPD Tomia Okamury, jež ,,vyluxovali" tradiční stranu protestu - komunisty. Pro ostatní tradiční strany je to naopak důvod k zamyšlení, jakým směrem se vydat, aby se jim jejich voliči opět vrátili. Bude to však běh na dlouhou trať související zejména s personálním a programovým zázemím těchto stran.

Sociální demokracie je pak jednoznančně hlavním poraženým voleb. Skončila dokonce poprvé od roku 1989 až za KSČM, pro něž ovšem volby dopadly taktéž propadákem. Sociální demokracie vinou série chyb, které vyvrcholily fatální ,,demisí-nedemisí", se začala potápět do politického suterénu, a dlužno dodat, že jí to voliči pěkně spočítali. Pokud budě pokračovat v podobných názorových kotrmelcích, není vyloučeno, že za další čtyři roky zůstane ČSSD mimo Sněmovnu.

psali jsme: Topka balancuje na hraně. Dá Miroslav Kalousek po volbách své definitivní sbohem?

Naopak kromě Babiše zaznamenal pronikavý úspěch SPD Tomia Okamury, který možná zasáhne do sestavování vlády, a Pirátská strana. Ve Sněmovně zůstávají i lidovci a na poslední chvíli se díky silným pozicím v Praze zachránila i TOP 09.

Možností sestavení vlády je nyní celá řada a nemá o cenu o nich spekulovat. Klíčovým problémem však může být trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kvůli nimž se mohou jednání zaseknout na mrtvém bodě. Pak by podle mnoha politologů bylo ,,vehnáno" hnutí ANO do náruče SPD a komunistů, což by však než regulérní vláda byla spíše pokusná laboratoř se značně nejistým výsledkem a viditelně extrémistickými názory, v nichž komunisté a SPD vynikají.

Volby také ukázaly, že levicové a sociálnědemokratické strany v celé Evropě zažívají nebývalý odliv voličské přízně, a zdá se, že tento trend bude pokračovat dál a možná se ještě více prohloubí. Tyto strany nenašly zatím správný recept na voliče a s důrazem na sociální oblast si už prostě nevystačí, protože se to od nich tak nějak automaticky čeká. Česká levice je po těchto volbách nejslabší po roce 1989.

Je jasné, že ANO nyní převezme vládní zodpovědnost, tudíž očekávání jeho voličů jsou velká. Uvidíme, jestli dokáže ANO spravovat stát lépe než tradiční strany, protože těm vystavili voliči velice špatné vysvědčení. Za čtyři roky však může být vše úplně jinak.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace