Babišovo "hnízdečko" vyšetřuje policie

Babišovo &quote;hnízdečko&quote; vyšetřuje policie
Autor: www.capihnizdo.cz|Popisek: Babiš říká, že jako bohatý člověk nedělá politiku pro peníze. Proč tedy vůbec čerpal a navíc možná podvodným způsobem dotace na výstavbu Čapího hnízda?
02 / 03 / 2016, 14:30

Okolnosti výstavby luxusního Babišova areálu Čapí hnízdo vzbuzují už delší dobu otazníky. Nyní vyšetřuje přidělení dotací z EU policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Informaci exklusivně přinesl server Neovlivní.cz

Farma Čapí hnízdo u Olbramovic zaujme každého, kdo jede okolo svou rozlohou i architekturou. Areál nabízí 31 pokojů a cena v sezóně se pohybuje od 5,5 tisíce do 8 tisíc za noc. Je zde možné pořádat firemní akce i svatby, zahrát si golf či zajezdit si na koni - právě jezdecká hala má tvar a vzhled čapího hnízda, podle kterého nese farma název. Na výstavbu komerčního projektu bylo použito 50 milionů korun z evropských dotací. Na tom by nakonec nebylo nic až tak zvláštního, ale podezřelé jsou čachry okolo struktury vlastníků. 

Areál nejprve vlastnila firma Andreje Babiše Agrofert, ta by ale na dotační program, který byl určený pro malé nebo středně velké podniky, nedosáhla. A tak se majetek jednoduše převedl na firmu Farma Čapí hnízdo s anonymními akciemi a nedohledatelnou majetkovou strukturou, která navíc vznikla těsně před podáním žádosti o financování projektu.

V roce 2013 - po pěti letech, což je minimální doba, po kterou se musí příjemce dotace o projekt starat, koupila firmu Čapí hnízdo společnost Imoba, jejímž vlastníkem je akciovka SynBiol a tu zase vlastní jako jediný akcionář Babiš. Ten se ostatně ke svému majetku v roce 2014 veřejně přiznal. A podle Týdeníku Euro, který na kauzu poukázal již před dvěma lety, byl vlastníkem statku po celou dobu. 

Na "kouzlech" s vlastnickou strukturou a získání dotací podle Babiš není nic špatného. Jiného názoru je Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který začala celou věc prošetřovat. Kromě OLAFu se kauzou na základě anonymního trestního oznámení zabývá i česká policie.

Zdroj: Neovlivní.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace