Babišův ,,bič" na ostatní strany má název předčasné volby. Je tu ale jeden háček

Babišův ,,bič&quote; na ostatní strany má název předčasné volby. Je tu ale jeden háček
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
12 / 02 / 2018, 15:00

I když to premiér v demisi Andrej Babiš před několika měsíci vylučoval, je varianta předčasných voleb opět na stole. A tentokrát jako ,,bič" či ,,strašák" na ostatní strany, aby se se šéfem ANO konečně domluvily. Tato krajní varianta má však může tvrdě narazit na znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana.

Andrej Babiš v nedávném rozhovoru pro deník Právo nevyloučil, že v případě, že jeho druhá vláda nezíská podporu Poslanecké sněmovny, mohou se konat předčasné volby. Pokud by se tato možnost přece jen realizovala, znamenalo by to bezprostřední ohrožení pro řadu politických stran zastoupených nyní ve Sněmovně. Především pro sociální demokracii, jejichž reálný voličský potenciál se pohybuje někde mezi 6 - 8%.

psali jsme: Lov na Chovance právě začal. Babiš tyranosaura ve vládě nechce. A nebo přijde Zemanův ,,overkill"?

Pokud by Babiš spustil mediální ,,masírku" proti ČSSD a umně přes svá média komunikoval kauzy sociálních demokratů, tak je možné, že by se tato strana nemusela dostat do parlamentu. Vzhledem k tomu, že nad ní stále visí Damoklův meč v podobě obřího dluhu v kauze Altner (cca 300 milionů korun), znamenalo by to doslova pohromu a existenciální problémy. TOP 09, STAN či lidovci by měli rovněž velké problémy se do Sněmovny dostat, zvlášť když TOP 09 na poslední chvíli zachránila Praha. Takový ,,zázrak" by se však už zřejmě neopakoval.

Hnutí ANO navíc disponuje největšími finančními zdroji, má k dispozici Babišovy i spřátelená média a není pochyb, že by volby ANO znovu vyhrálo. A možná ještě větším rozdílem. Hlavním zádrhelem v tomto plánu však může být poněkud překvapivě Miloš Zeman. Ten jasně deklaroval, že by s předčasnými volbami zásadně nesouhlasil. Vzhledem k tomu, že už Babiše nepotřebuje a jejich pakt splnil svůj účel, bude se přes prozemanovskou skupinu v ČSSD snažit přitáhnout tuto stranu do Babišovy vlády. A ta podle mého názoru kývne, protože v opozici bude s 15 poslanci prakticky neviditelná, a to i mediálně.

psali jsme: Chovanec hrotí vztah ČSSD k ANO. Tyranosaurus slábne

Zeman jako zkušený politický hráč, který promýšlí své kroky několik tahů dopředu, se bude chtít vymanit z ,,Babišova objetí" a jeho snahou bude vyvážit dosavadní politické hendikepy ,respektive rozložení sil. Přítomnost Milana Chovance v Zemanově štábu lecos naznačuje. A dá se očekávat, že znovuzvolený prezident, který vystoupí na mimořádném sjezdu ČSSD, se bude snažit tuto stranu nějakým způsobem vmanévrovat do Babišovy vlády, aby měl přes prozemanovskou skupinu na nyní stálý vliv. Nyní tak záleží, jaká frakce či skupina na sjezdu zvítězí.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.