Bahrajn dal popravit tři šíitské muslimy a spustil lavinu odporu

Bahrajn dal popravit tři šíitské muslimy a spustil lavinu odporu
Autor: Flickr.com|Popisek: bahrajnská policie
17 / 01 / 2017, 15:00

Bahrajn nechal popravit tři šíitské muslimy za to, že zabili tři policisty v bombovém atentátu v roce 2014.

Rozhodnutí však vyvolalo prudké nepokoje stovek aktivistů v hlavním městě Manáma, kteří s popravou nesouhlasí a také srážky s policií, které Bahrajn dlouho nepamatuje.

Stovky demonstrantů se střetli s policií i mimo hlavní město, kde policejní jednotky použily proti nim slzný plyn. To ale nebrání aktivistům v tom, že označují den popravy svých souvěrců za ,,černý den" pro stát, který leží v Perském zálivu. Stejně tak Írán označil absolutní trest pro tři popravené jako ,,lehkomyslný", přičemž kritizoval bahrajnskou vládu, která je sunnitská.

Poprava třech Šíitů jen odráží dlouhodobé náboženské třenice mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity, kteří jsou u moci. Šíitům zejména vadí, že jsou diskriminováni v otázce získávání práce či možnosti říct veřejně svůj politický názor.

 

psali jsme:

Indonéská policie zabila při razii dva islámské militanty. Ti předtím zaútočili mačetami

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace