Bahrajn zadržel prominentního aktivistu za lidská práva

Bahrajn zadržel prominentního aktivistu za lidská práva
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Bahrajn
13 / 06 / 2016, 13:45

Nabeel Rajab, prezident Bahrajnského centra pro lidská práva, byl zatčen v pondělí při razii.

Nabeela Rajaba zatkla policie, když předtím prohledala jeho dům. Potvrdila to jeho žena na Twitteru. Prozatím se neví důvod zatčení či z čeho bude Rajab případně obviněn. Je ale možné, že zatčení se vztahuje na jeho angažmá v tzv. arabském jaru, které se přelilo před pěti lety i do Bahrajnu.

Rajab totiž stále v čele protestů, které vrcholily právě před pěti lety v Bahrajnu. Malý stát v Perském zálivu však demonstrace tvrdě potlačil, když zažádal o pomoc armádu ze sousední Saúdské Arábie. Podle lidskoprávních aktivistů v Bahrajnu jde ze strany státu o pomstu a zastrašení možné opozice proti současné vládě.

Aktivisté i Rajabova rodina tvrdí, že jeho náhlé zatčení je součástí rozsáhlejšího tažení proti bahrajnskému disentu i pět let po dramatických událostech, které se v Bahrajnu odehrály. Souvislost s Rajabovým zatčením může být i útěk jiné známé aktivistky za lidská práva Zainab-al-Khawajové, která se uchýlila do Dánska. Měla prý obavy, že ji policie rovněž zatkne.

Rajab byl v minulosti zatčen několikrát za své aktivity, které bahrajnský režim považoval za protizákonné. Naposledy se ocitl ve vězení v roce 2015, když kritizoval zacházení s politickými vězni v zemi. Kvůli zdravotním problémům byl ale po krátké době omilostněn bahrajnským králem Hamadem.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace