Bál jsem se o život!

Bál jsem se o život!
Autor: CNN/ youtube|Popisek: Demonstrace před Bílým domem
26 / 11 / 2014, 17:15

26.11.2014 / Jak USA doplácejí na tajnůstkářství

Teprve teď poskytl bělošský policista Darren Wilson, který ve Spojených státech v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna rozhovor televizi ABC. Teprve teď zveřejnila prokuratura fotografie policisty Darrena Wilsona, který zastřelil černošského mladíka ve Fergusonu pořízené 9. srpna 2014 krátce po incidentu. Na fotografii z profilu jsou vidět stopy po úderu do tváře, který mu mladík zasadil. Teprve teď se do mediálního prostoru dostává verze události, jak ji viděl policista.

Agentura Reuters zveřejnila jeho výpověď před velkou porotou

Policista popisuje, jak oslovil mladíka, který šel s kamarádem po vozovce a držel v ruce krátké doutníky, jejichž krádež byla krátce předtím nahlášena v nedalekém obchodě. Napřed situaci řešil z auta.

Mladík, což byl ve skutečnosti stotřicetikilový obr, který se choval agresivně už při krádeži v obchodě, což dokazují záběry z tamní bezpečnostní kamery, se choval agresivně, i když byl osloven policistou. Nadával mu a smál se mu. Otevřeným okénkem ho dokonce dvakrát udeřil do tváře. Policista se podle svých slov bál, že třetí rána by mohla být smrtící.

„Přemýšlel jsem, jestli použít slzný plyn nebo svítilnu, ale měl jsem dojem, že nic z toho by nemuselo fungovat. Když jsem vytáhl zbraň, Brown ji popadl a kroutil s ní, dokud se mi nezaryla do boku. Řekl jsem Brownovi, aby ustoupil zpět, nebo ho zastřelím. Ty jsi moc velká sračka na to, abys mě zastřelil, vysmíval se mi Brown. Vystřelil jsem z kabiny vozu. Brown ustoupil, poté se ale vrhl znovu vpřed. Proto jsem vystřelil znovu a Brown se dal na útěk. Proto jsem vyskočil z auta a začal jej honit.“

Před zveřejněním těchto svědectví se veřejné mínění v USA klonilo spíše k verzi, že zlý agresivní policista zastřelil pokojně se chovajícího mladého muže. Pak se nelze divit, že nešťastná událost vyvolala tolik zloby, která přerostla do rasových nepokojů.

Otázky ovšem vyvolává pokračování konfliktu s agresivním mladým mužem. Na druhé straně ulice se podle policisty Brown při honičce zastavil a obrátil se k němu čelem. Policista podle svých slov mladíkovi řekl, aby si lehl na zem, ten to ale neudělal. Pak začal policista rychle couvat a pálil přitom ze své pistole.

„Věděl jsem, že jestli se ke mně dostane, zabije mě. Kolik střel mladíka zasáhlo nevím. Brown pak padl obličejem k zemi.“

Pitva později ukázala, že mladík byl zasažen šestkrát, z toho dvakrát do hlavy. Policista vypálil celkem dvanáct ran.

Když po střelbě na místo činu přijel další policejní vůz a policista se Wilsona zeptal, co se stalo, odpověděl mu: „Musel jsem ho zabít.“

Verze policisty a podporovatelů černošského mladíka o závěru celého incidentu se výrazně liší. Podle nich policista neozbrojeného teenagera zastřelil, zatímco mladík zdvihal ruce na znamení, že se vzdává.

Co je jednoznačné: mladík nebyl takové neviňátko, jak do zveřejnění těchto dokumentů soudila většina obyvatel USA.

To, jak se vyvíjela situace při zákroku policisty, by vzhledem k odlišným výpovědím zrekonstruovalo jistě přesněji a objektivněji soudní líčení než porota složená navíc z devíti bělochů a jen tří černochů. Převaha bílých porotců posuzující Fergusonskou kauzu, když se o Fergusonu hovoří jako o černém městě s bílou radnicí a bílou policií, se navíc jeví při všech obviněních z rasistického přístupu, která mnohokrát padla během měsíců po mladíkově smrti, jako školácká chyba. Že vypuknou rasové nepokoje a protesty, které se rozšíří po celých Spojených státech, se dalo při tomto složení poroty a při tomto rozhodnutí očekávat s naprostou jistotou. A že situaci dramaticky vyostřilo to, že některá fakta jsou publikována až dnes, je nesporné.

Psali jsme také:

Ferguson hoří!

Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace