Balkán na pokraji války? Kosovský prezident varuje, že Srbsko plánuje anexi severního Kosova po vzoru Krymu

Balkán na pokraji války? Kosovský prezident varuje, že Srbsko plánuje anexi severního Kosova po vzoru Krymu
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Hashim Thaci
17 / 01 / 2017, 16:00

Kosovský prezident Hashim Thaci prohlásil, že Srbsko má v plánu vojensky obsadit část severního Kosova, stejně jako to udělalo Rusko v případě Krymu v roce 2014. Thaci to řekl agentuře Reuters.

Na Balkáně se vznáší hrozba nové války potom, co Srbové poslali do Kosova vlak obsahující nacionalistické slogany. Kosovská vláda předem označila jízdu za provokaci a narušení svrchovanosti země. Bělehrad ji totiž nepožádal o povolení a vlak byl navíc pokrytý slogany „Kosovo je srbské“.

Vlak nedojel do cíle, podle Bělehradu na něj totiž kosovští Albánci plánovali atentát. Kosovo toto nařčení ale odmítá. To však nebrání srbskému prezidentovi Tomislavu Nikoličovi v tom, aby řekl, že Kosovo chce novou válku s Bělehradem a akce s vlakem má být pouze záminkou. Srbsko nikdy neuznalo nezávislost Kosova, své dřívější provincie.

„Srbsko má v úmyslu tento Ruskem dotovaný vlak využít k tomu, aby se nejprve zmocnilo části Kosova a pak jej připojilo k Srbsku. Jde o krymský model,“ řekl kosovský prezident Thaci. Podle něho se jedná naopak o záminku Srbska, jak vojensky intervenovat na území Kosova, na němž se momentálně nachází zhruba 50 tisíc etnických Srbů.

Kosovský prezident varoval také před scénářem, který se realizoval na Krymu v roce 2014. Ten prý hrozí v případě Kosova. Podle něho by to spustilo řetězovou reakci na celém západním Balkánu a ten by se mohl proměnit v nové bojiště. Srbský prezident Nikolič se však nechal slyšet, že pokud budou v Kosovu umírat Srbové, pošle tam bez váhání armádu.

 

psali jsme:

Ukrajinský prezident Porošenko varuje před ,,úplnou ruskou invazí"

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku