Balkán přitahuje pozornost západních politiků. Bojí se kvůli Rusku.

Balkán přitahuje pozornost západních politiků. Bojí se kvůli Rusku.
Autor fotografie: Peter Fitzgerald
30 / 08 / 2015, 17:00

Na Balkáně prý vzrůstají sympatie k Rusku. Zasahuje Německo a USA nechtějí zůstat stranou.

Evropská unie chce urychlit vstup kandidátských zemí na  Balkáně, především Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Makedonie, Černé Hory a Srbska, které „uvízly" na cestě do EU na různých etapách. Článek převzal server sputniknews.com z prestižního deníku The Economist.

Od konce Balkánské války v roce 1999 je nejdůležitější otázkou to, jak a kdy tyto země vstoupí do Evropské unie. Podle ministra pro evropskou integraci Kosova Bekima Collaky je jednou z příčin, proč Evropská unie musí urychlit tuto otázku, fakt, že na Balkáně roste úroveň sympatií k Rusku. A ačkoliv rozšíření EU vyvolává nespokojenost členských zemí unie, zpomalení „jim může přijít draho".

Existuje několik důvodů, proč Balkán přitahuje tolik pozornosti v západních zemích. Vysoká míra korupce, nacionalismus a extremismus jsou na vzestupu. Místní muslimové se chystají do Sýrie bojovat o islámský stát a čím víc se zhoršuje situace v regionu, i díky imigrační krizi, rostou sympatie občanů v balkánských zemích k Rusku. Například úmysl Srbska zúčastnit se ruských vojenských cvičeních způsobil, že Srbsko bylo západnimi politiky "ostře pokáráno".

Policejní razie proti islámským radikálům na Balkánském poloostrově. Teroristický útok přijde z Evropy

Islámský stát: Tak bude vypadat mapa Evropy za pět let. Vyzývá muslimy, ať se připojí k IS

Ale největší změnou, podle albánského analytika Remzi Laniho je fakt, že nejvyšší představitelé zemí západního Balkánu poslouchají pokyny z Berlína a ne z Bruselu. Nejmenovaný německý diplomat dokonce uvedl, že „Evropská komise neudělá na Balkáně nic, dokud nedostane zelenou z Berlína".

Remzi současně tvrdí, že se jedná o moment důležitý pro Německo; na regionálním summitu ve Vídni, který se konal 27. srpna, byly dohodnuty postupy k integraci těchto zemí do EU. Za integrací stojí německá kancléřka Merkelová, která v červenci navštívila Albánii, Bosnu a Srbsko, a už za měsíc byla přijata řada dohod, týkajících se problémů regionu. To znamená, že Kosovo a Srbsko podepsalo řadu smluv, kvůli kterým se táhly letité spory. Ale ne díky EU, pouze díky německé iniciativě. A do regionu se nenápadně vrátil další hráč- USA. Ty víceméně zmizely po roce 1999, ale nyní jsou mnohem aktivnější a často spolupracují na diplomatických misích spolu s Německem a dalšími státy EU. Spojené státy spolu s EU zprostředkovaly i dohodu znesvářených politických stran v Makedonii, aby mohly být vypsány nové volby.

Ministerstvo zahraničí varuje před cestou do Makedonie

Foto:  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedPeter Fitzgerald, Balkánské státy

Tagy článku