Barcelonu čeká demonstrace za propuštění katalánských exministrů

Barcelonu čeká demonstrace za propuštění katalánských exministrů
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: demonstrace
11 / 11 / 2017, 07:30

Pod heslem Svobodu pro politické vězně se dnes má v Barceloně konat velká demonstrace katalánských separatistů. V čele průvodu mají jít příbuzní sesazených katalánských ministrů, kteří jsou už více než týden ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Organizátoři očekávají statisícovou účast, dorazit mají lidé z různých koutů katalánského autonomního regionu.

Demonstraci za propuštění vězněných politiků svolaly na 17:00 SEČ organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium, jejichž lídři Jordi Sánchez a Jordi Cuixart jsou ve vazbě od 16. října za svolání zářijové manifestace. Ta se konala kvůli razii španělské policie na úřadech katalánské vlády.

Průvod má začít na kraji ulice Carrer de la Marina a jít směrem k barcelonskému přístavu. Na ulici avenida Icária se pak mají konat projevy a hudební vystoupení.

Organizátoři předpokládají podobnou účast jako při akci z letošního 11. září, kterou rovněž pořádalo ANC a Ómnium v Barceloně. Ta se konala u příležitosti národního svátku Den Katalánska (La Diada) jen deset dní po referendu o nezávislosti, při němž zasahovala španělská policie. Podle odhadu městské policie se demonstrace 11. září účastnil milion lidí, podle Madridu přišlo asi 350.000 lidí.

Dnešní manifestace se koná jen dva dny poté, co madridský soudce poslal do vazby bývalou předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellovou. Po zaplacení kauce 150.000 eur (asi 3,8 milionu korun) byla Forcadellová v pátek z vazby propuštěna. Osm katalánských exministrů a dva separatističtí lídři možnost kauce neměli.

Bývalé vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let. Obviněni jsou kvůli jejich separatistickým snahám, které vyvrcholily 27. října schválením rezoluce o nezávislosti katalánským parlamentem. Madrid poté se souhlasem španělského Senátu regionální vládu sesadil, rozpustil tamní parlament a vyhlásil v Katalánsku regionální volby na 21. prosince.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace