Bavorští pohraničníci smí kontrolovat hranici jen s povolením

Bavorští pohraničníci smí kontrolovat hranici jen s povolením
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: německá policie
15 / 07 / 2018, 17:30

Nově zřízená bavorská pohraniční policie bude moci provádět kontroly na hranicích s Rakouskem a Českou republikou, ale jen s příslušným povolením, případně na žádost německých spolkových úřadů. Dnes to sdělil německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že se na tom dohodla německá vláda se zemskou. Samostatně tak bavorská pohraniční policie jednat smět nebude, obzvláště pak nesmí nikoho od hranic vracet, poznamenala agentura DPA.

Pokud bude nutné řešit otázky oprávněnosti pobytu v zemi, musí bavorská policie věc bez průtahů předat k řešení spolkové policii. "Vykázání (od hranic) může uskutečnit jen spolková policie," vysvětlil Seehofer. Nová bavorská bezpečnostní složka tak bude fungovat jako pomocný sbor spolkové policie.

Seehofer dnešním vysvětlením reagoval na sobotní vyjádření bavorského premiéra Markuse Södera. Ten uvedl, že bavorská vláda se dohodla se spolkovou vládou na budoucí spolupráci mezi spolkovou a zemskou policií při kontrole hranic s Rakouskem a Českou republikou. Podle Södera jde o to, aby na hranici působila samotná bavorská pohraniční policie.

Bavorsko jako jediná z německých spolkových zemí mělo do konce 90. let vlastní pohraniční policii, která fungovala společně se spolkovou. Nově zemskou pohraniční policii Bavorsko založilo k 1. červenci.


Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.