BBC: Džihádistům se už podařilo dostat do Evropy. S uprchlíky na člunech.

BBC: Džihádistům se už podařilo dostat do Evropy. S uprchlíky na člunech.
Autor fotografie: DABIQ 8|Popisek: "Libyjská aréna" - článek magazínu IS
17 / 05 / 2015, 09:15

Bojovníky IS pašují do Evropy gangy ze severní Afriky spolu s dalšími imigranty.Policie ani tajné služby ale neví, kdo je legitimní uprchlík a kdo terorista.

Pro server BBC to uvedl libyjský poradce vlády Abdul Basit Haroun. Informace byly získány při rozhovorech s majiteli lodí v Libyi a dalších severoafrických státech, které jsou pod nadvládou islámských radikálů. IS za výpalné 50 procent jejich příjmů, jim umožní "pokračovat v činnosti", tedy pašeráctví lidí. Současně na nich požaduje, aby do svých člunů umisťovali i džihádisty, kteří se snaží, a prozatím úspěšně, dostat do některé z jihoevropských zemí. 

Podle odhadů OSN se jen v letošním roce pokusilo dostat přes Středozemní moře více jak 60 tisíc uprchlíků, což je 20ti násobně víc jak v roce 2014.

EU by měla umožnit přesídlit do svých členských zemí 20 tisícům uprchlíkům. Pro jejich přijetí plánuje povinné kvóty. Podle nich by měla ČR přijmout 525 běženců.

V živém rozhovoru pro radio BBC uvedl Haroun, že IS používá lodě "pro své lidi, které chce poslat do Evropy a navíc evropská policie neví, kdo z nich je džihádista a kdo normální uprchlík". Bojovníci IS často sedí na člunech odděleně od ostatních imigrantů.

Podle Harouna s vysokou pravděpodobností džihádisté plánovali tento postup dlouho před tím, než došlo k tak masovému nárůstu uprchlíků. Podle něj se připravují teroristé na budoucí útoky v Evropě. 

Už začátkem tohoto roku varovala agentura Frontex, která má na starosti hraniční kontroly v EU, že "je možné, že zahraniční bojovníci využijí neregulérních migračních tras, aby se dostali do Evropy."

Především kvůli bojům v Sýrii a Iráku se do rozvinutých zemí loni vydalo o 45 procent více imigrantů než o rok dříve. Jen v Evropské unii požádalo o azyl přes 626 tisíc lidí, celosvětově jich bylo 866 tisíc.

Loni se do Itálie po moři dostal rekordní počet imigrantů, více než 170 tisíc. Ředitel evropské agentury Frontex už v březnu varoval: "Počet nelegálních uprchlíků, kteří letos přes Středozemní moře zamíří z Libye do Itálie, se může vyšplhat na 500 tisíc až jeden milion...Musíme být připraveni čelit ještě mnohem obtížnější situaci než loni." (zdroj: ansa.it)

"Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?"

Na hranicích s EU s cílem získat azyl v některé z evropských zemí se v současnosti tlačí až 25 miliónů uprchlíků ze zemí sužovaných ozbrojenými konflikty (článek "Megalomanie Evropské unie může vést k sebezničení")

Zdroj: BBC News, foto: "časopis" islámského státu DABIQ 8 vydání, popisující zvěrstva džihádistů

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace