Bečvář: Armáda je schopna poskytnout na ostrahu hranic proti uprchlíkům až 2500 vojáků

Bečvář: Armáda je schopna poskytnout na ostrahu hranic proti uprchlíkům až 2500 vojáků
Autor fotografie: „Becvar“ od Ministry of Defence and Armed Forces of the Czech Republic. Licencováno pod Attribution via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Becvar.jpg#/media/File:Becvar.jpg
19 / 09 / 2015, 18:45

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes uvedl, že armáda je do dvou dnů schopna dodat 900 a dlouhodobě až 2500 vojáků na ostrahu hranic, aniž by to ohrozilo závazky ČR a mezinárodní mise.

"Okamžitě jsme připraveni vyslat ve velmi krátké době, zhruba do 48 hodin, 900 vojáků ve prospěch Policie České republiky a ta by následně definovala, kde ti vojáci by sloužili," řekl podle ČTK Bečvář a dodal, že maximum, které by bez ohrožení dalších aktivit a závazků ČR mohla armáda poskytnout, je 2500 vojáků.

V úterý tento týden kvůli problematice uprchlíků jednala dolní komora parlamentu. Tříhodinové jednání však mnoho světla do toho, jak chce vláda ČR otázku uprchlické krize, nevnesla. Opozice, která mimořádnou schůzi vyvolala, byla zklamaná.

"Na naší vládě mě mrzí, že když je třeba "vyřešit" hádku vládní koalice ohledně kšeftů ANO a ČSSD v České poště, jsou schopni svolat Bezpečnostní radu státu téměř ze dne na den, ale ohledně imigrační krize si dávají na čas. Pány ministry nerozhodí v jejich rozjímání ani zvyšující se počty zadržených ilegálů v České republice, či fakt, že střední Evropu zaplavují další tisíce nových a nových migrantů a to pouze pár kilometrů od našich hranic…“, uvedla rozhořčeně po jednání místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Poslanci uskupení Úsvit - Národní Koalice, volají po přísnější ostraze hranic již několik měsíců. Předseda výboru pro obranu David Kádner v této věci již v červnu interpeloval ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).  

Jeho kolega, poslanec Martin Lank (Úsvitu) navrhuje, aby armáda poskytla nejen své vojáky, ale také techniku. Zapojení moderních technologií, kterými armáda disponuje by totiž mohla výrazně zvýšit efektivitu sledování státních hranic a zabránit ilegálním přechodům.

"Je třeba dlouhodobě zabezpečit českou státní hranici pomocí moderních technických prostředků, které umožní monitorovat, kdo přechází české hranice. Jsou to technologie, kterými již dnes disponuje Armáda ČR a které dokáží odhalit pohyb - termovize, termokamery a mnoho další zařízení. Ty se pak dají řídit před pulty centrální ochrany a lze pak na dálku vyhodnocovat, kdo překračuje českou hranici. Tyto zařízení jsou standardním prostředkem, které používají nejenom policisté, kteří pracují v problematice ochrany hranice. Je to běžný trend," říká Lank.

Zda nakonec přeci jen dojde k zapojení armády k řešení uprchlické krize, není jisté. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ale dnes uvedl, že by se jednotky policie a armády měly potkat na společné cvičení kvůli obraně hranic.

 

Tagy článku