foto: Redakce/ ZAŘÍZENÍ PRO ZAJIŠTĚNÍ CIZINCŮ BĚLÁ - JEZOVÁ
V pátek měli novináři možnost opět se seznámit se situací v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé - Jezové ve Středočeském kraji. Přinášíme reportáž.
V pátek měli novináři možnost opět se seznámit se situací v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé - Jezové ve Středočeském kraji. Zatímco v létě tu bylo umístěno kolem 700 cizinců včetně až 147 jejich dětí, dnes tu je pouhých devět dospělých imigrantů z Nigérie, Somálska, Ruska a dalších zemí. Jsou tu umístěni už několik týdnů. Důležitý je však fakt, že klientelu tvoří osoby, které se pobytem na území ČR dostaly do rozporu se zákony ČR.
Kateřina Rendlová z Ředitelství služby cizinecké policie uvedla: "Klienti jsou zde zajišťováni proto, aby mohl být realizován některý z návratových procesů. Cizinci, kteří jsou sem umístěni, jsou v řádu dnů nebo týdnů buď eskortováni do státu, ze kterého k nám přicestovali, tedy do sousedního státu, a ten potom zajišťuje další návratový proces, nebo do státu, ve kterém požádali o azyl, například do Maďarska. Nebo tu čekají na správní vyhoštění do své domovské země."
Zařízení pro zajištění cizinců (v zahraničí i u nás někdy nazývaná „detence“ nebo „záchyt“) slouží primárně k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno pracovníky cizinecké policie rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění. Akcent je kladen zejména na kroky spojené se ztotožněním klienta (ten je často bez platných dokladů). Zajištěny mohou být jen osoby ve věku nad 15 let. Zdroj: suz.cz

Vnější ostrahu rozsáhlého areálu, umístěného v lese asi tři kilometry od Bělé pod Bezdězem zajišťuje Policie ČR, vnitřní ostrahu zajišťuje bezpečnostní agentura Securitas. V areálu je kvůli bezpečnosti instalován kamerový systém, jednotlivé budovy jsou od sebe odděleny ploty.

Novináři měli možnost projít téměř všechny prostory, které jsou přístupné i ubytovaným cizincům. Díky opuštěnosti objektu zaměstnanci kompletně opravují interiér a vnitřní zařízení v jednotlivých místnostech, který byl v některých případech poničen i umístěnými cizinci.
Měli jsme možnost posoudit, zda byla kritika ombudsmanky Anny Šabatové k situaci umístěných cizinců oprávněná. Ve své zprávě totiž "konstatovala, že podmínky pro pobyt dětí jsou nepřijatelné a policii jsem doporučila, aby je sem neumisťovala." Za svoje ostrá slova sklidila kritiku od zaměstnanců v Bělé i od prezidenta Zemana, který uvedl: "Pokud vím, děti uprchlíků mají běžnou lékařskou péči, mají dostatek jídla, jsou v teple, jsou oblečeny. Paní Šabatová jako obvykle není příliš dobře informována." Ministerstvo vnitra poté zveřejnilo záběry z detenčního zařízení Bělá-Jezová.
Těžištěm práce zaměstnanců SUZ je poskytnutí ubytování a stravy, o celou další plejádu služeb se stará zdravotnický personál i sociální pracovníci. Klienti mají s výjimkou nočního klidu relativně volný pohyb, mohou využívat sportoviště, kulturní místnost (TV, knihovna, společenské hry) nebo setkání s duchovním (katolické, pravoslavné a muslimské víry).

V zařízení už funguje i právní poradna, jak slíbil ministr vnitra Milan Chovanec. O právní poradenství maji cizinci zájem, mohou se od 9:30 do večerních hodin setkat ve specializované místnosti s právníky i se zástupci neziskových organizací. V místnosti mají k dispozici internet, notebook i tiskárnu.

Všichni nově příchozí cizinci absolvují vstupní lékařskou prohlídku, k dispozici je i plně vybavené mobilní rentgenové zařízení.
Co nás příjemně překvapilo v Bělé-Jezové byl personál zařízení a jeho ochota i vstřícnost pomáhat lidem, kteří se dostali do svízelné životní situace. Snaží se nejen pro děti, ale i pro dospělé vymýšlet volnočasové aktivity a zapojovat je do jakékoliv smysluplné činnosti, aby si alespoň trochu zkrátili čekání. Uvádí sice, že "občas je obtížné dospělé namotivovat na nějakou činnost", přesto se jim daří.
Můj osobní pocit z návštěvy? Zaměstnanci dělají opravdu maximum možného, aby se "klienti", jak je nazývají, cítili co nejlépe. Dělají i to, co nemají v náplni práce, jenom proto, že chtějí pomáhat.
Ano, areál je oplocen, na horní straně plotu je "žiletkový drát". Ano, na oknech jsou mříže, stejně jako na chodbách. Cizinci totiž porušili české zákony.
Ale je tu čisto, teplo a veškerý "komfort", který je možný nabídnout. Nejsem si však jistý, zda toto dokáží "klienti" ocenit, spíš ne, chtějí pryč, nechtějí být v České republice.
Tagy