Belgický ministr vnitra se nebude omlouvat za svůj výrok o muslimech

Belgický ministr vnitra se nebude omlouvat za svůj výrok o muslimech
Popisek: Ilustrační foto
21 / 04 / 2016, 08:15

Trvám na tom, že "Po teroristických útocích naši muslimové tančili", zopakoval před poslanci parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost.

Brusel (ČTK) - Belgický ministr vnitra Jan Jambon se odmítl omluvit za svůj nedávný výrok, že část muslimské obce v Belgii oslavovala tancem březnové krvavé atentáty v Bruselu. Opozice podle agentury AFP obvinila ministra ze stigmatizace muslimské obce a rozeštvávání jejích členů.

"Významná část muslimské obce u příležitosti atentátů tancovala. Několik (bezpečnostních) služeb mi potvrdilo, že se nejedná o dohady a že to zažily v terénu. Nebudu schovávat tvář, ukrývat hlavu do písku. Mojí povinností je rozpoznat problémy, pojmenovat věci a jednat," řekl dnes Jambon před parlamentním výborem pro vnitřní bezpečnost, která si ho kvůli tomu předvolala.

Ujistil poslance, že není pro stigmatizaci celé muslimské obce. S touto obcí je podle něj naopak nutné spolupracovat. "Je nutné získat zpět srdce členů této obce, z nichž někteří se nyní obrací proti naší společnosti," vysvětlil ministr za vlámskou stranu N-VA, která je pilířem pravicové vládní koalice od jejího převzetí moci v říjnu 2014.

Jambon v nedělním rozhovoru rovněž obvinil předchozí vlády, že podcenily integraci muslimů do belgické společnosti.

Tagy článku