Belgičtí policisté ve služebním autě "pašovali" 13 uprchlíků do Francie

Belgičtí policisté ve služebním autě &quote;pašovali&quote; 13 uprchlíků do Francie
22 / 09 / 2016, 11:30

Francouzští policisté zadrželi 20. září v Nieppe na severu země nedaleko hranice s Belgií dva své belgické kolegy, kteří v policejní dodávce vezli 13 migrantů. Podle belgického státního zástupce se nejedná o první případ a stejně prý postupují i Francouzi a "dováží" uprchlíky do Belgie.

Paříž (ČTK) - Belgičané se hájili tím, že uprchlíky nechtěli nechat jít pěšky po silnici k hranici a svezli je proto tam, kam chtěli. Francouzské úřady podle agentury AFP uvedly, že se jedná o "bezprecedentní situaci" a takový postup "silně neschvalují".

"Doprovodil jsme je do Francie, protože jsme je nechtěli nechat tady, přímo na silnici, aby šli na hranice pěšky," zdůvodnil "neobvyklý" postup komisař belgické policie. Server tempsreel.nouvelobs.com přitom uvádí, že uprchlíci byli pouhých padesát metrů od hranic. A nejedná se prý o první případ, stejně prý postupují i jejich francouzští kolegové, uvedl belgický prokurátor.

"Úřady obou zemí spolu nyní (o incidentu) jednají s cílem zachovat současné dobré vztahy a spolupráci, především v oblasti migrace," sdělila v tiskovém prohlášení prefektura departementu Nord.

Belgickou policejní dodávku se dvěma policisty z komisariátu v Ypres a migranty zastavili francouzští policisté v obci Nieppe. Belgické policisty předvedli k výslechu. Podle šéfa belgických policejních odborů je spoutali i "přesto, že se prokázali služebním průkazem".

Tři nezletilí uprchlíci skončili v zařízení pro děti v ohrožení a ostatní migranti jsou podle prefektury v administrativní vazbě, aby úřady ověřily jejich totožnost.

Tagy článku